Wraz ze zbliżającym się przejściem na konsole dziewiątej generacji, firmy takie jak Electronic Arts i Microsoft przenoszą swoją uwagę na potencjał usług przesyłania strumieniowego gier wideo. Gracze od lat zgłaszają zapotrzebowanie na płatną subskrypcję gier, która byłaby analogiczna do Netflixa i wygląda na to, że pomysł ten jest realizowany w bardziej nowatorski sposób.

Usługa EA Play została niedawno udostępniona na platformie Steam, a także została dołączona do pakietu Microsoft Xbox Game Pass Ultimate. Zaledwie wczoraj, 15 września, byliśmy świadkami uruchomienia xCloud firmy Microsoft, dzięki któremu gry Xbox stały się dostępne na urządzeniach mobilnych. Ale co z jednym z najwcześniejszych serwisów streamingowych – PlayStation Now?

Jest więcej niż kilka pytań, na które trzeba odpowiedzieć; jak to się trzyma? Czy PS Now jest tego warte w 2020 roku? Co Sony ma do zaoferowania tym, którzy płacą miesięczną cenę PS Now? W tym artykule postaramy się je omówić i przedstawić dodatkowe spostrzeżenia na przyszłość, gdy będziemy badać najpopularniejsze zapytania dotyczące platformy Sony do strumieniowego przesyłania gier.

Co to jest PlayStation Now?

Zanim przejdziemy do pytań, musimy ustalić, co wnosi cena PS Now i jak działa usługa. PlayStation Now wystartowało w 2014 roku, dwa lata po tym, jak Sony przejęło firmę Gaikai zajmującą się technologią przesyłania strumieniowego. Początkowo usługa obejmowała tylko funkcję transmisji – gracze mogli przesyłać strumieniowo materiał z rozgrywki w czasie rzeczywistym bezpośrednio ze swoich konsol, a same gry działały na sprzęcie zlokalizowanym na obiektach Sony.

Czy strumieniowanie PS Now jest dobre?

Pomimo obowiązkowego połączenia z Internetem, PS Now było tego warte, ponieważ dawał dostęp do wirtualnej kolekcji ponad 700 gier z epoki PS2, PS3 i PS4. Każdy tytuł mógł być bezproblemowo przesyłany strumieniowo do lokalizacji użytkownika, o ile istniało połączenie internetowe o minimalnej prędkości 5 Mb/s. Od września 2018 r. dodano również opcję pobierania, chociaż przesyłanie strumieniowe nadal pozostaje jedyną opcją dla tych, którzy chcieli cieszyć się grami PS3 w systemie operacyjnym Windows lub PS4, ponieważ te tytuły nie mają wstecznej kompatybilności.

Czy gry PS Now są darmowe?

Gdy użytkownik PlayStation Network pokryje koszt PS Now, wszystkie gry znajdujące się w cyfrowej bibliotece Sony staną się dostępne. Nie trzeba za nie płacić indywidualnie, a PS Now jest tego warte, a nawet więcej, ponieważ usługa nie wymaga żadnych dodatkowych opłat, aby cieszyć się trybami wieloosobowymi gier PS Now. Gracze od samego początku otrzymują pełną rozgrywkę dla jednego gracza i dla wielu graczy!

Czy zachowujesz gry PS Now na zawsze?

Wszystkie gry PlayStation Now są dostępne na czas trwania płatnej usługi. Po zakończeniu subskrypcji przesyłanie strumieniowe staje się niedostępne do czasu odnowienia usługi. Niemniej jednak możliwe jest pobieranie gier bezpośrednio na dysk twardy i granie w nie w trybie offline do 7 dni. Po upływie tygodnia konieczne staje się zweryfikowanie subskrypcji PlayStation Now, aby móc dalej grać.

Czy PS Plus jest lepsze od PS Now?

Czy PS Now jest tego warte, jeśli jesteś już subskrybentem PS Plus? Jeśli granie jest Twoim priorytetem, odpowiedź brzmi „tak”. Zyskasz dostęp do znacznie szerszego wyboru gier w porównaniu z dwoma comiesięcznymi promocjami PS Plus. Co więcej, nigdy nie będziesz musiał przekraczać ceny PS Now, jeśli chcesz cieszyć się trybami dla wielu graczy. Oczywiście PS Plus ma wiele własnych funkcji premium, a jeśli jesteś zainteresowany produktami PSN niezwiązanymi z grami, warto zachować PS Plus dla wszystkich ekskluzywnych rabatów i ofert, które oferuje.

Czy gry są usuwane z PS Now?

A co z ryzykiem usunięcia gier z usługi? Czy w takim razie PS Now jest tego warte? Zwykle jest odwrotnie, a wirtualna biblioteka PlayStation Now jest coraz większa z każdym miesiącem, ale czasami gry są usuwane z usług. Jednym z przykładów może być Final Fantasy XIII, które zostało usunięte z kolekcji gier PS Now przez wydawcę gry Square Enix, ponieważ firma zdecydowała się realizować plany własnej platformy streamingowej.

Co się stanie, gdy gry opuszczą PS Now?

W najmniej pożądanym scenariuszu, gdy gra zostanie usunięta z usługi PS Now, dostęp do niej stanie się niedostępny. To samo dotyczy zawartości do pobrania, która była powiązana z danym tytułem. Czy w takim razie PS Now jest tego warte? Biorąc pod uwagę, jak rzadkie są takie przypadki i mając na uwadze oszałamiającą liczbę alternatywnych opcji dostępnych po usunięciu wspomnianej gry, można argumentować, że odpowiedź na to pytanie pozostaje pozytywna.

Czy PS Now działa na PC?

Może to być dla niektórych zaskoczeniem, ale gry PS Now mogą być przesyłane strumieniowo na komputery osobiste, ale tylko dla tych, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub Kanadzie. Poza tym trzeba spełnić określone warunki. Oprócz zabezpieczenia stabilnego połączenia internetowego, utworzenia konta PlayStation Network i pobrania aplikacji PS Now gracze muszą upewnić się, że ich komputery PC działają pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Czy PS Now jest tego warte dla graczy na PC, ostatecznie sprowadza się do miejsca, w którym mieszkasz, ale miejmy nadzieję, że Sony z pewnością rozszerzy serwery w kolejnych regionach w miarę upływu czasu. Obserwując obecne tendencje w branży gier, nie jest to poza sferą możliwości.

Czy możesz grać w PS teraz na PC za pomocą klawiatury i myszy?

Obecnie odpowiedź brzmi nie – gry PlayStation Now nie obsługują myszy i klawiatury. Wszyscy gracze, którzy chcą cieszyć się tytułami PlayStation na PC, będą musieli używać kontrolera DualShock 3 lub DualShock 4. Jeśli posiadasz już kontroler PS4, żaden dodatkowy sprzęt nie będzie potrzebny, a Twoje wydatki nie przekroczą standardowej ceny PS Now.

Czy subskrypcja PlayStation Now jest tego warta?

Czy PS Now jest tego warte w 2020 roku? Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, odpowiedź brzmi: tak. Kiedy usługa została uruchomiona w 2014 roku, sceptycy mieli wątpliwości co do jakości przesyłania strumieniowego i obowiązkowego połączenia z Internetem, ale dopóki nie masz nic przeciwko graniu w gry w rozdzielczości 720p, rozgrywka w czasie rzeczywistym jest tak responsywna, jak gdyby działała na lokalnym sprzęcie. Jeśli nie – zawsze istnieje opcja pobierania gry, która pozwala cieszyć się natywną grafiką dowolnej gry, którą zainstalujesz na swojej osobistej konsoli.

Biorąc pod uwagę, dokąd zmierzają sprawy związane z rosnącą popularnością usług przesyłania strumieniowego, cena PS Now wyróżnia się jako godna inwestycja. Sony nie cofnie się przed konkurencją, dlatego należy założyć, że z biegiem czasu do usługi będzie dodawanych więcej funkcji i aktualizacji. Na koniec zawsze pamiętaj, że koszty PS Now będą znacznie niższe, jeśli kupisz tę usługę od Eneby. Zachęcamy do przejrzenia ofert na naszej stronie internetowej, wybrania najbardziej preferowanej opcji i maksymalnego wykorzystania możliwości gier na PlayStation lub PC dzięki tańsze członkostwo PlayStation!