Gry indie od kilkunastu lat stale zyskują na popularności, czarując rynek swoim niepowtarzalnym wyglądem i niskimi cenami. Wraz ze wzrostem popularności takich gier wzrosła ich jakość, a niektóre gry niezależne stały się ostatnio prawdziwymi kandydatami do Gry Roku.

Jest jednak jedna rzecz, która wciąż wprawia w zakłopotanie fanów zwykłych gier – jak to się dzieje, że dobre gry niezależne wciąż wychodzą, nawet jeśli fundusze na rozwój takich gier są niezwykle skąpe? Naprawdę, odpowiedź jest raczej prosta. Twórcy musieli znaleźć sposób, aby uczynić grę atrakcyjną bez konieczności inwestowania milionów dolarów w ten proces.

W rzeczywistości kreatywny proces niezależny to zupełnie inna bestia, ponieważ oszałamiająca grafika, ogromne otwarte światy i potężne silniki, choć nie nie istnieją, są bardzo rzadkie w grach niezależnych z powodu braku budżetu. To prowadzi nas do głównego tematu – co mają do zaoferowania dobre gry indie, jeśli nie mają tego, co zwykle kojarzymy z grami świetnymi?

To nieograniczona kreatywność w grach indie, która błyszczy jak nigdzie indziej, wciąga nas i zachęca do powrotu po więcej. Bez względu na to, jakie funkcje znajdują się w grze, swoboda twórcza, jaką mają twórcy, jest zawsze centralnym punktem każdego niezależnego klejnotu.

Nie stoi za nimi żadna wielomilionowa korporacja, która pilnowałaby każdego najmniejszego szczegółu, aby był politycznie poprawny, nie obraźliwy, a przede wszystkim – nie ma żadnego wysiłku, aby twórcy stworzyli grę, która spodobałaby się mainstreamowej publiczności. Właśnie tam dobre gry niezależne wypełniają pęknięcia; niszowi widzowie byli niezadowoleni z gier, które mają do zaoferowania duzi chłopcy ze świata gier.

Gry niezależne są domem dla najbardziej zwariowanych pomysłów, najbardziej kreatywnych historii oraz zarówno najbardziej relaksujących, jak i najbardziej intensywnych gier wszechczasów. Właśnie dlatego takie gry są obecnie niezbędne na rynku, a ich brak pozostawiłby ogromną dziurę w branży gier. Rzućmy okiem na kilka dobrych gier niezależnych, które pokazują to, co najlepsze w gatunku!

Celeste

Usuńmy najpierw ten z drogi. Jeśli wcześniej interesowałeś się grami niezależnymi, najprawdopodobniej wiedziałeś, że nadchodzi. Celeste to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza gra niezależna, jaką kiedykolwiek stworzono, a jej osiągnięcia mówią same za siebie. Celeste poważnie walczyła o tytuł Gry Roku 2018, co jest rzadkim osiągnięciem w grach niezależnych i GamingBoltpopularny kanał YouTube o grach, posunął się nawet do nazwania Celeste jedną z najlepszych gier, jakie kiedykolwiek powstały!

Celeste ma wszystko, co powinny mieć dobre gry niezależne – niesamowite postacie, skłaniającą do myślenia historię i rozgrywkę opartą na umiejętnościach, której opanowanie wymaga czasu i wysiłku. Podejmuje bardzo istotny problem we współczesnym społeczeństwie. Cała gra, choć w większości metaforyczna, opiera się na takich tematach, jak depresja, lęki i ataki paniki, które są niezbędne w grze.

Pusty Rycerz

Od momentu uruchomienia Pusty Rycerz masz wrażenie, że czeka Cię epicka przygoda, a gra nie zawodzi, zapewniając właśnie to! Przekonasz się, że pikselowa grafika, tak powszechna w grach indie, została porzucona, a zamiast tego Team Cherry, twórcy gry, wymyślili bardzo unikalny wygląd, który odróżnia Hollow Knight od wielu innych dobrych gier indie.

Fabuła w Hollow Knight jest nieliniowa i istnieje wiele bardzo różnych zakończeń, które zmieniają się w zależności od obranych ścieżek i wykonywanych zadań, co dodaje grze wartość niemal nieskończonej powtarzalności. Mechanika rozgrywki jest trudna do opanowania do punktu, w którym zmagasz się z prawie każdym krokiem. To ledwie za mało, abyś zrezygnował, jednak po opanowaniu tej samej mechaniki gra staje się bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem. Dodaj do tego wyjątkowe postacie i doskonale dopasowaną ścieżkę dźwiękową, a otrzymasz grę na wieki!

Gry Unravel

wspominając Rozwikłać wśród innych dobrych gier indie może wywołać oburzenie, nie dlatego, że nie jest dobra, ale raczej dlatego, że jest wydawana przez EA, a przez to przez niektórych nie uważana za niezależną. Jednak ColdWood Interactive, firma, która stworzyła obie gry Unraveled, jest niezależnym deweloperem ze Szwecji, a sama gra oddaje ducha indies, co jest więcej niż wystarczające, aby grę powszechnie uznać za niezależną.

Jedną rzeczą, którą natychmiast zauważysz, jak w przypadku większości dobrych gier niezależnych, jest niesamowity dźwięk i przyjemna wizualnie sceneria gry. Chociaż fabuła jest często trudna do zrozumienia, nie jest w żaden sposób niezbędna dla samej gry, ponieważ głównym celem jest rozwiązywanie zagadek, które jest zarówno wyzwaniem, jak i przyjemnością.

W obu grach grasz jako unikalna miniaturka Yarny’ego, która została zamieniona w podwójną zabawę Rozwiąż dwagdzie dwa Yarny są zawsze w grze, co czyni ją prawdopodobnie najlepszą niezależną grą w trybie współpracy i jednym z głównych powodów, dla których Unravel został nazwany wraz z innymi dobrymi niezależnymi grami tutaj!

Frostpunk

Frostpunk to przetrwanie zarządzania miastem RTS-y, która znacznie różni się od side-scrollowych platformówek z dotychczasowego zestawienia, jednak jest nie mniej indie, która jest pięknem tego gatunku. Przerywniki filmowe we Frostpunk przypominają krótkie hollywoodzkie arcydzieła, które trzymają Cię w napięciu przez cały czas, a sama rozgrywka nie jest gorsza!

Znajdujesz się w świecie, w którym popiół z erupcji superwulkanu od lat zasłania słońce, co doprowadziło do zamarznięcia całej planety. Twój cel jest prosty – przetrwać w bezlitosnym środowisku wszelkimi niezbędnymi środkami. Frostpunk z pewnością ma swoje miejsce wśród innych dobrych gier niezależnych, ponieważ oferowana zawartość jest oszałamiająca, rozgrywka jest prawie bezbłędna, a sama gra jest wymagająca, straszna i jednocześnie przyjemna!

Wymienione powyżej gry naprawdę urzekają duchem gier indie i ich nieograniczonymi możliwościami. Naprawdę nie ma nic złego w żadnym z nich, jeśli chcesz zdobyć niesamowite gry w jeszcze większej cenie. Chociaż nie są to jedyne wybitne tytuły tego gatunku, mogą stanowić dobre wprowadzenie dla każdego, kto chce dostać się do ogromnego i wspaniałego świata gier indie! Te i wiele innych cudownych, magicznych i mitycznych przedmiotów znajdziesz w naszym sklepie Eneba rynek!