Co wspólnego ma z mafią w popkulturze? Dobra historia. Od literatury, przez kino, po gry wideo. Ojciec chrzestny, Pewnego razu w Ameryce, Chłopcy z ferajny itp. są uważane za arcydzieła kina. Gry wideo o tematyce gangsterskiej nie są wyjątkiem. Seria Mafia nie tylko oferowała świeże spojrzenie na gry z otwartym światem, ale także opowiadała porywające dramaty kryminalne z dobrze napisanymi postaciami, z którymi można się powiązać. Tak samo jak gry Yakuza.

Japonia jako miejsce akcji w grach wideo to rzadkość, a jeśli twórcy wybierają podróż do kraju wschodzącego słońca, to zazwyczaj jest to feudalna Japonia. Dopóki…

Gry Yakuza – ryzyko, które się opłaciło

Kiedy pierwsza gra Yakuza została przekazana firmie Sega, nikt nie wierzył w jej sukces. W tym czasie Sega skupiała się na tytułach bardziej przyjaznych dzieciom, takich jak ich flagowa ikona – Sonic. W międzyczasie Yakuza zajmowała się dojrzałymi tematami i publicznością. Jednak producent i reżyser serialu Toshihiro Nagoshi walczył z wszelkimi przeciwnościami, a nawet zaryzykował swoją karierę w firmie, twierdząc, że odejdzie z Segi i nigdy nie wróci do firmy, jeśli gra nie odniesie sukcesu.

Ale czy powinieneś grać w gry Yakuzy? Krótka odpowiedź brzmi – ABSOLUTNIE! Dlatego:

Bohater, którego wszyscy potrzebowaliśmy

Patrząc na gry Yakuza bez wcześniejszej wiedzy, seria może wyglądać jak kolejna kryminalna gra akcji z otwartym światem, jednak gry Yakuza różnią się podejściem do przemocy.

Watchdogs 2 było krytykowane, ponieważ jego bohater był pokojowym bohaterem, jeśli chodzi o historię i jego osobowość, ale jako gracz możesz zabić wszystkich i wysadzić w powietrze wszystko w zasięgu wzroku bez żadnych ograniczeń. Spowodowało to paradoks i przerwało immersję.

Z drugiej strony gry Yakuza ograniczają graczom możliwość atakowania cywilów. Nie zrozumcie tego źle, gry Yakuza mają mnóstwo przesadnej przemocy i starć bojowych, ale jej główny bohater, Kiryu, nigdy nie zaatakuje cywilów i nie sprzeciwi się jego moralności, dzieląc jego z góry ustaloną osobowość. Kiryu jest jednym z największych bohaterów gier wideo, aw niektórych przypadkach można go nawet uznać za wzór do naśladowania.

Większy nie zawsze znaczy lepszy

Gry Yakuza odtworzyły prawdziwe dzielnice Kabukicho i Dotonbori.

Gry Yakuza pozwalają graczom być kimkolwiek chcą, oferując mnóstwo zajęć pobocznych. Dzielnica Kamurocho nie jest wielkim otwartym światem, ale jest gęsta i zamiast sprawiać wrażenie pustej i martwej, tętni życiem. Niewielka przestrzeń zawiera szereg pobocznych zadań, działań pobocznych i mini-gier, a gracze mogą wybrać, jaką osobą chcą być ich Kiryu. Czy on kocha karaoke? A może jest stałą klientką barów z hostessami. Istnieje wiele absurdalnych działań, z których słynie Japonia. Możesz także pominąć… zajęcia i grać jako zajebisty twardziel i angażować się tylko w kręgle lub odbijanie klatek.

Smakowity koktajl

To tutaj błyszczą gry Yakuza: łączą szczegółowe plany konspiracyjne z podziemia i spiski zemsty zaciekłych gangsterów z dziwacznymi historiami pobocznymi i działaniami, z których słynie Japonia. Rozśmieszą cię, jak śmiesznie może wyglądać twardziel z yakuzy, łowiąc zabawkę z automatu, śpiewając piosenkę miłosną w barze karaoke lub jak boomer piszący wiadomość na komputerze w kawiarni randkowej.

Zarządzanie klubem hostess to tylko jedna z czynności w grach Yakuza

Gry Yakuza to nie tylko inny rodzaj gier z otwartym światem, które podejmują ten gatunek. To także spojrzenie na świat yakuzy oraz dziwacznej i przezabawnej kultury japońskiej.

Od czego zacząć z grami Yakuza?

Gry Yakuza potrzebowały dużo czasu, aby dotrzeć do zachodniej publiczności, a kiedy już to zrobiły, były dostępne tylko na PlayStation. Jednak zainteresowanie i nowo odkryta rzesza fanów zaowocowały dwoma gry Yakuzy są zremasterowane, a inne ponownie wydane na najnowsze konsole i komputery PC.

Gry Yakuza mają wiele dziwacznych postaci

Yakuza 0 to świetny punkt wyjścia dla początkujących, ponieważ jest prequelem wszystkiego, co pojawiło się później. Możesz także zacząć od Yakuza Kiwami, zremasterowanej pierwszej gry Yakuza, i zagrać w prequel po ukończeniu wszystkich pozostałych gier. Podążaj za Yakuza Kiwami 2, ponieważ został całkowicie przerobiony na obraz Yakuzy 6 i zaoszczędź kupę pieniędzy, kupując Yakuza Remastered Collection, w której znajdziesz Yakuza 3, 4 i 5.

Zdobądź wszystkie gry Yakuza taniej!