Po prawie 6 latach rozwoju, Final Fantasy XIV ewoluowało w grę o ogromnej skali i rozmiarze. Trzy główne rozszerzenia — Heavensword, Stormblood i Shadowbringers — nieproporcjonalnie rozszerzyły swoją historię. Teraz każdy nowy gracz przybywający do gry spotyka się z wieloma godzinami wciągającej rozgrywki, jeszcze zanim rozpocznie się gra końcowa.

Jeśli masz wielu znajomych grających w Final Fantasy XIV od lat, jako nowy gracz – masz dwie możliwości. Albo zatopić tygodnie w grach, aby dogonić główną fabułę, albo całkowicie ją pominąć. Wygląda na to, że twórcy próbują uporać się z tym problemem i starają się, aby główny wątek fabularny Final Fantasy XIV był bardziej zwarty.

W najnowszym „List od Producenta” na forum Square Enix, zespół odpowiedzialny za grę MMORPG potwierdził, że główna linia zadań w A Realm Reborn zostanie skrócona, co wkrótce pozwoli nowym graczom szybciej nadrobić zaległości.

„Pracujemy nad dostosowaniem głównego scenariusza A Realm Reborn, aby był bardziej zwarty i dążymy do patcha 5.3”.

Wersja 5.3 nie wydaje się zbyt odległa, co może oznaczać, że zespół odpowiedzialny za ten tytuł pracuje nad nią od jakiegoś czasu. Wciąż jednak mamy co do tego sporo wątpliwości – czy skrócona historia będzie miała sens? Jak dobrze historia, która rozwijała się przez 6 lat, może być skondensowana bez utraty piękna i głębi? Musimy tylko poczekać, aby uzyskać nasze odpowiedzi.

Na razie mamy jeszcze trochę czasu, aby w pełni doświadczyć Final Fantasy XIV z całym dodanym tłuszczem, w tym również grindowymi kawałkami. Jeśli nie podoba ci się pomysł utraty części podstawowej zawartości i nie masz nic przeciwko graniu tygodniami, a nawet miesiącami, aby ją zdobyć – rozpoczęcie gry teraz jest prawdopodobnie ostatnią szansą, aby doświadczyć tego wszystkiego. Później będzie można uzyskać tylko krótką wersję.