Jeszcze w zeszłym roku światowa społeczność graczy wstrzymała oddech po obejrzeniu Demo Resident Evil 3 Remake (RE3). i z niecierpliwością oczekiwali na uruchomienie pełnej wersji gry. Teraz, rok później, fani serii Resident Evil nie mogą się doczekać najnowszej odsłony serii – Resident Evil Village. Nadchodząca premiera stwarza doskonałą okazję do omówienia gier Resident Evil w celu ustalenia właściwego miejsca nadchodzącej Resident Evil 8 Village w ogólnej osi czasu Resident Evil. Mamy nadzieję, że ta chronologia RE zapewni pomocne wskazówki dla nowicjuszy, którzy chcą się w to zagłębić Capcomdoceniona przez krytyków seria survival horrorów.

Seria Resident Evil ma bardzo bogatą historię, która rozwija się w różnych mediach i otacza takie tematy, jak spisek rządowy, złe korporacje, podwójni agenci, bioterroryzm, terror psychologiczny, epidemie infekcji zombie i wysiłki podejmowane przez głównych bohaterów, aby je powstrzymać. Zrobimy co w naszej mocy, aby zapewnić wprowadzenie do całej serii bez ujawniania kluczowych punktów fabuły, jednak drobne spoilery tu i tam są nadal możliwe. Biorąc to pod uwagę, oto gry Resident Evil w kolejności zgodnej z chronologiczną osią czasu Resident Evil.

Oś czasu Resident Evil od najwcześniejszego do najnowszego:

 • Resident Evil Zero
 • Resident Evil
 • Resident Evil 2
 • Resident Evil 3
 • Resident Evil: Kod Veronica
 • Resident Evil: Objawienia
 • Resident Evil 5: Zagubieni w koszmarze DLC
 • Resident Evil 5
 • DLC Resident Evil 5: Desperacka ucieczka
 • Resident Evil: Revelations 2
 • Resident Evil 6
 • Korpus Parasolowy
 • Resident Evil 7: Zagrożenie biologiczne
 • Wioska Resident Evil

Resident Evil Zero

Pierwsza część historii Resident Evil ma miejsce przed pierwszą grą RE z 1996 roku. Począwszy od 23 lipca 1998 roku, Resident Evil 0 przedstawia historię funkcjonariuszki policji w Raccoon City, Rebeki Chambers, która jest także członkiem Bravo Team w niesławna Special Tactics and Rescue Service (STARS). Chambers dołącza do skazańca Billy’ego Coena w jej śledztwie w sprawie seryjnych morderstw kanibalistycznych w pobliżu gór Arklay. To ostatecznie prowadzi i bezpośrednio wiąże się z wydarzeniami przedstawionymi w pierwszej grze RE.

Resident Evil

Jeśli chcesz grać w gry Resident Evil w takiej kolejności, w jakiej zostały wydane, możesz zacząć tutaj. Druga gra na osi czasu Resident Evil była pierwszą częścią całej serii RE. Oryginalna gra Resident Evil, w której głównymi bohaterami są legendarny już duet agentów STARS, Chris Redfield i Jill Valentine, zawiera wszystkie klasyczne elementy serii: horror, brutalność, łamigłówki, stałe kąty kamery, przerażające, wstępnie wyrenderowane tła, klaustrofobiczne otoczenie, zarządzanie zapasami i śledzenie wsteczne. Jako Chris lub Jill będziesz eksplorować Rezydencję Spencerów, próbując znaleźć zaginioną drużynę Bravo i zrujnować przebiegłe plany Korporacji Umbrella.

Resident Evil 2

Na osi czasu Resident Evil RE2 i RE3 rozgrywają się równolegle, więc radzimy grać w te gry Resident Evil w kolejności, w jakiej zostały wydane. Trzecie miejsce na liście to gra, w której występuje kolejna słynna para głównych bohaterów: studentka i siostra Chrisa Redfielda Claire Redfield oraz początkujący policjant Leon Kennedy, któremu pomaga również tajemnicza Ada Wong. Po incydencie w Spencer Mansion Raccoon City zostaje zarażone wirusem T, który zamienia jego mieszkańców w kanibalistyczne chodzące trupy. Claire i Leon utknęli na komisariacie policji w Raccoon City, próbując zarówno przetrwać epidemię wirusa T, jak i chronić Sherry Birkin — małą dziewczynkę, która odgrywa dużą rolę na osi czasu Resident Evil, zwłaszcza podczas RE6.

Resident Evil 3

Uporządkowując gry Resident Evil, historia nadchodzącego remake’u Resident Evil 3 (znanego również jako RE3: Nemesis) rozpoczyna się 27 września 1998 roku – dzień przed Resident Evil 2, jednak kończy się 1 października – po wydarzeniach przedstawiony w drugiej części. Raccoon City jest całkowicie zdewastowane, a Umbrella Corporation wykorzystuje je jako poligon doświadczalny dla broni biologicznej (BOW). Szczególnie zależy im na zabiciu agentów STARS związanych z incydentem Spencera z drugiej gry na osi czasu Resident Evil. Akcja RE3 rozgrywa się w środowisku miejskim i zaczyna się od Jill Valentine, współprotagonistki RE1. Ponieważ jest doskonale wyszkolonym oficerem, twórcy położyli większy nacisk na akcję w RE3 w porównaniu z poprzednimi grami Resident Evil. Aby przeżyć, Jill jest zmuszona współpracować z osieroconymi najemnikami Umbrella Biohazard Countermeasure Service, wśród których jest jej nowy sojusznik Carlos Oliveira.

Resident Evil: Kod Veronica

Pierwotnie planowany jako port RE2 na konsolę SEGA Dreamcast od samego reżysera serii Shinji Mikami, a później nawet uważany za trzecią odsłonę na osi czasu wydań Resident Evil, Resident Evil: Code Veronica ostatecznie skończył jako wysoko ceniony spin-off serii. Główne ulepszenia techniczne w stosunku do swoich poprzedników zostały wprowadzone ze względu na możliwości, jakie dają konsole 6. generacji. Gdybyśmy uporządkowali gry Resident Evil, Code Veronica miałoby miejsce po RE2 i RE3, zgodnie z historią Claire Redfield, współgwiazdy Resident Evil 2 i jej brata Chrisa. Agent STARS stara się uratować swoją siostrę Claire, która jest uwięziona przez korporację Umbrella na odległej wyspie Rockport. W tym momencie pojawiają się główne rewelacje dotyczące osi czasu Resident Evil, a cała arka Umbrella zostaje rozwiązana.

Resident Evil: Objawienia

Patrząc na gry Resident Evil w kolejności, Resident Evil: Revelations to spin-off osadzony krótko po RE4 i przywraca Jill Valentine jako jedną z głównych bohaterek – drugą jest agent Federalnej Komisji ds. Bioterroryzmu (FBC) o imieniu Parker Luciani. Podążając za trendami serii, wyznaczonymi przez sukces Resident Evil 4, RE: Revelations to także trzecioosobowa strzelanka z elementami horroru. W tym momencie na osi czasu Resident Evil Chris Redfield i Jill Valentine założyli Bioterrorism Security Assessment Alliance – międzynarodową organizację, która walczy z globalnym zagrożeniem bioterroryzmem. Ich ostatnia misja zabiera Jill Valentine na opuszczony statek wycieczkowy, na którym odbywa się Revelations.

Resident Evil 5: Zagubieni w koszmarze DLC

Aby omówić gry Resident Evil w kolejności, musimy również dołączyć następujące DLC Resident Evil 5. Misja Lost in Nightmare to dodatkowy rozdział DLC do gry Resident Evil 5. Uwielbiany przez fanów duet, założyciele BSAA Jill Valentine i Chris Redfield, tropi samego założyciela Umbrella Corporation – Oswella E. Spencera. Oceniając na podstawie aktualnych informacji i sposobu, w jaki Spencer pojawia się w tym DLC, można stwierdzić, że w ramach osi czasu Resident Evil nadchodzący asymetryczny tryb wieloosobowy RE3 Resident Evil: Resistance może mieć miejsce w nieokreślonym jeszcze okresie przed Zagubieni w koszmarze DLC.

Resident Evil 5

Potem oczywiście następuje Resident Evil 5 – siódma w kolejności gra Resident Evil (nie licząc wspomnianego DLC Lost in Nightmare). Weteran serialu Chris Redfield przybywa do regionu Kijuju w Afryce i dołącza do niego Sheva Alomar. Obaj próbują powstrzymać nielegalne transakcje związane z bronią biologiczną, w które zaangażowany jest TRICELL Inc. wraz z niektórymi z najstarszych antagonistów w serii. Na osi czasu Resident Evil ma to miejsce w marcu 2009 roku – 11 lat po pierwszej grze Resident Evil. RE5 słynie z dużego nacisku na akcję trzecioosobową inspirowaną RE4 i rozgrywkę kooperacyjną, w której jeden gracz musi kontrolować Chrisa, podczas gdy drugi gra jako Sheva.

DLC Resident Evil 5: Desperacka ucieczka

Kolejnym DLC, które należy wziąć pod uwagę, grając w gry Resident Evil w kolejności, jest pełen akcji rozdział Desperate Escape w Resident Evil 5. Podczas gdy Chris i Sheva walczą ramię w ramię w głównej kampanii, Jill Valentine i inny agent BSAA, Josh Stone, mają własne bitwy, w której obie strony walczą ze wspólnym wrogiem – TRICELL Corporation. Patrząc na oś czasu Resident Evil, to DLC toczy się równolegle do głównej kampanii RE5, w której Valentine i Stone walczą o ucieczkę z obiektu TRICELL i dołączają do Chrisa i Shevy w ostatecznej rozgrywce.

Resident Evil: Revelations 2

Pomimo etykiety Resident Evil: Revelations 2, obserwując gry Resident Evil w kolejności, ta spin-off gra faktycznie ma miejsce po Resident Evil 5 i przed Resident Evil 6. Tęskniłeś za Claire Redfield, ocalałą z Raccoon City z Resident Evil 2? Nie martw się, ponieważ wraca do tej części jako agentka agencji zajmującej się zapobieganiem zagrożeniom biologicznym o nazwie Terra Save. Na osi czasu Resident Evil gra toczy się 13 lat po katastrofie Raccoon City. Po raz kolejny w grze zastosowano strzelankę z perspektywy trzeciej osoby i występuje w niej dwoje bohaterów – ukochana przez fanów Claire Redfield i córka Barry’ego Burtona, Moira.

Resident Evil 6

Jak dotąd, Resident Evil 6 jest prawdopodobnie najbardziej złożoną z obecnie istniejących gier Resident Evil. Aby w pełni opisać fabułę RE6, należałoby przejrzeć cztery kampanie, z których każda zawiera cztery postacie i historię obejmującą ponad dwa lata. Wydarzenia w RE6 mają miejsce w 2012 i 2013 roku na osi czasu Resident Evil, a Chris Redfield, Leon Kennedy, Ada Wong i Jake Muller (nieślubny syn, klasyczny antagonista RE, Albert Wesker) odgrywają swoją rolę w tej historii. Sherry Birkin – mała dziewczynka z Resident Evil 2 – również powraca, już jako dorosła osoba pracująca w Division of Security Operations pod jurysdykcją rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. To historia, która mogłaby rywalizować nawet z serią Metal Gear Solid Hideo Kojimy.

Korpus Parasolowy

Po grach Resident Evil w kolejności jest taktyczna strzelanka wieloosobowa Umbrella Corps. Początkowo przedstawiana jako główni antagoniści, na osi czasu Resident Evil Umbrella Corporation zostaje przekształcona w prywatną firmę wojskową znaną jako Blue Umbrella do października 2007 roku. Ta PMC jest poświęcona odpokutowaniu za zbrodnie popełnione pod nazwą Umbrella. Współpracując z BSAA, Blue Umbrella poświęca się oczyszczaniu świata z broni bioorganicznej. W części dla jednego gracza tej strzelanki z perspektywy trzeciej osoby wcielisz się w rolę tajemniczego agenta o kryptonimie 3A-7. Wydarzenia w Umbrella Corps toczą się równolegle do Resident Evil 6.

Resident Evil 7: Zagrożenie biologiczne

Resident Evil 7: Biohazard to jedna z najbardziej kultowych odsłon serii Resident Evil, która oczarowała miliony graczy. Ta gra była rewolucyjna dla serii, podobnie jak Resident Evil 4 w 2005 roku. Po raz pierwszy gra Resident Evil została przedstawiona całkowicie w pierwszej osobie. Nacisk na akcję został zmniejszony, a gra miała na celu bardziej tradycyjne doświadczenie survival-horror. Historia opowiada o mężczyźnie imieniem Ethan Winters, który zostaje sam w złowrogiej rezydencji rodziny Baker, szukając swojej zaginionej żony Mii. Pomimo wszystkich nowości przedstawionych w tej grze z 2017 roku, do czasu zakończenia kampanii nadal wiąże się ona z ogólną osią czasu Resident Evil.

Wioska Resident Evil

Wraz z głównym bohaterem, Ethanem Wintersem, powracamy, by stawić czoła siłom ciemności. Akcja RE: 8 Village rozgrywa się kilka lat później, po przerażających wydarzeniach z Resident Evil 7: Biohazard, w złowrogiej wiosce. Córka Ethana, Rosemary, zostaje porwana i w poszukiwaniu jej trafia do tajemniczej wioski, która wkrótce okazuje się miejscem żywcem wyjętym z koszmaru. Tutaj spotykają się gracze Złoczyńcy Resident Evil Village lubić Pani Dimitrescu, Karla Heisenberga czy enigmatycznej Matki Mirandy, nie mówiąc już o innych postaciach. Cienie w pozornie przeklętej wiosce wydają się ziać śmiercią i przerażeniem, twoje przetrwanie jest niepewne, a czas ucieka… Najnowsze Demo gry Resident Evil 8 pokazuje perspektywę pierwszoosobową, która zwiększa autentyczną immersję. Wciągająca historia i nowe doświadczenie Resident Evil czekają na Twoją firmę 7 maja 2021 r.

https://www.youtube.com/watch?v=smX4W_upPMEChcesz grać w gry Resident Evil po kolei? Oto jak! W sklepie z grami Eneba oferujemy wszystkie te gry, z jednym wyjątkiem – Resident Evil: Code Veronica. Mimo to nadal możemy Ci zaoferować tanie karty upominkowe Xbox Live lub PlayStation. Korzystając z nich, możesz zwiększyć ilość środków na swoim koncie Xbox Live lub PSN i kupić port PlayStation Resident Evil: Code Veronica X w odpowiednich cyfrowych witrynach sklepowych. Jeśli chodzi o pozostałe tytuły przedstawione na tej osi czasu Resident Evil – wszystkie znajdziesz w naszym Kolekcja gier Resident Evil.