Zaledwie kilka dni temu Capcom dodał kolejny rozdział do kultowej narracji docenionego przez krytyków Seria Resident Evil która rozciąga się na kilka pokoleń. Wraz z wydaniem Resident Evil Village jest oczywiste, że studio nadal przekształca i unowocześnia formułę udanego survival horroru dla globalnej publiczności, aby zaspokoić nawet najbardziej wybredne potrzeby graczy. RE Village okazał się wspaniałym horrorem, który zadziwi cię prowokującą do myślenia narracją. Wygląda na to, że Capcom zdecydował się na głębsze nurkowanie pod względem narracji niż w przypadku Resident Evil 7: Biohazard i wzbogacił historię serii. Ale nie martw się, niczego nie zepsujemy.

Podczas gdy efekty Resident Evil 8 Village wciąż trwają, radzimy zanurzyć się w więcej gier typu survival horror, które można porównać do najnowszej gry Resident Evil. Scena horroru jest ogromna, oferując niezliczone doświadczenia, które pompują krew i sprawiają, że adrenalina szaleje w twoich żyłach, i zdecydowanie zaspokajają twoją potrzebę przerażenia. Urok gier typu survival horror polega na napięciu psychicznym, którego doświadcza się, próbując przetrwać jakieś obrzydliwości lub inne dziwaczne istoty, które pozornie wyszły z koszmaru z dzieciństwa. Oto 5 najlepszych gier typu survival horror, takich jak Resident Evil Village, od których jeżą ci się włosy na karku.

Silent Hill 2

Jeśli mówimy o survival horrorze z zapadającą w pamięć narracją – Silent Hill 2 jest chyba największą rekomendacją, jaką możemy wymyślić. Silent Hill 2 firmy Konami zostało wydane w 2001 roku, 20 lat temu. Pomimo swojego wieku, gra pozostaje jednym z najbardziej chwalonych tytułów survival horroru, który trafia na szczyty rekomendacji klasyków czasowych, w tym przypadku jednej z gier takich jak Resident Evil Village. Ten tytuł egzystencjalnego horroru i osobistej tajemnicy został zainspirowany dziełem Fiodora Dostojewskiego Zbrodnia i kara powieść i wykorzystuje garść odniesień z historii i rozrywki. Dołączając do głównego bohatera, Jamesa Sunderlanda, który szuka swojej zmarłej żony w Silent Hill, zagłębisz się w jedną z najwspanialszych historii być może w całej historii gier.

Silent Hill 2 jest survival horror dla jednego gracza i chociaż mechanika rozgrywki nie dorównuje grom na poziomie nowej generacji, oferuje wspaniałe wrażenia z horroru, które obejmują złożoną fabułę. Oto kilka prowokujących do myślenia faktów narracyjnych:

 • Świat Silent Hill 2 opiera się na starej teorii religijnej, według której piekło zostało stworzone przez ludzi, aby uporać się z poczuciem winy za ich grzechy śmiertelne.
 • Miasteczko Silent Hill to miejsce, które nie jest do końca fizyczne: w większości jest manifestacją świadomego umysłu Jamesa Sunderlanda i wykorzystuje poczucie winy, które cierpi bohatera z powodu utraty żony.
 • Najbardziej kultowy czarny charakter serii Silent Hill – Pyramid Head – jest ostateczną manifestacją poczucia winy Jamesa i podświadomego pragnienia kary fizycznej w celu wywołania wyrzutów sumienia.

Fabuła Silent Hill 2 jest niejednoznaczna do tego stopnia, że ​​jest olśniewająca, dodając dodatkowy wymiar do narracji i doświadczeń gracza w tym ożywającym horrorze mieście. Jeśli uważasz, że masz dość odwagi, przygotuj się na wyjątkową rozgrywkę.

Wewnętrzne zło 2

Jeśli szukasz horroru dla jednego gracza, który przypomina serię Resident Evil, ale przedstawia własną, wyjątkową historię – nie szukaj więcej. The Evil Within 2 firmy Bethesda, kontynuacja udanej gry Wewnętrzne zło gra, jest prawdopodobnie jednym z najostrzejszych horrorów, jakie może cieszyć się gracz z zamiłowaniem do dobrej narracji. Ta gra pokazała, że ​​dla skutecznego przeżycia horroru twórcy muszą zbudować reżyserowane doświadczenie z wielowymiarową fabułą, i to jest The Evil Within 2. Gry psychologiczne są niezbędne do satysfakcjonującej rozgrywki survival horror, dlatego jesteśmy świadkami rozpadu Detektywa Sebastiana Umysł Castellanosa, gdy próbujemy przetrwać potwory w wypaczonej rzeczywistości u jego boku.

Zwykły świat? Zapomnij o tym. Teraz, po trzech latach od wydarzeń, które miały miejsce w Beacon Medical Hospital, do Sebastiana podchodzi tajemniczy mężczyzna i mówi mu, że jego córka Lily naprawdę żyje. Gra zawiera podobną mechanikę rozgrywki do swojej poprzedniczki:

 • Trzy poziomy trudności: Casual, Survival i Nightmare, ten ostatni stworzony dla tych, którzy lubią się torturować.
 • W przeciwieństwie do pierwszej gry, The Evil Within 2 zawiera duże, otwarte lokacje do eksploracji i poruszania się po nich.
 • Większy świat gry oznacza więcej aktywności: mnóstwo pobocznych zadań i zadań do wykonania, od zrzutów zasobów po wątki poboczne.

To tylko kilka głównych zmian, które sprawiły, że The Evil Within 2 jest znacznie lepsze od swojego poprzednika i warte polecenia jako jedna z gier takich jak Resident Evil Village. Jeśli chcesz doświadczyć prawdopodobnie najgłębszej psychologicznej dezintegracji pośród gorączkowej pogoni za śmiercionośnymi stworzeniami, The Evil Within 2 to doskonały wybór.

Umierające światło

Jeśli zaintrygowało Cię to, że w grze The Evil Within 2 możesz eksplorować otwarte lokacje, nie możesz przegapić Dying Light. Gra akcji typu survival horror firmy Techland przeniosła immersję na zupełnie inny poziom, rzucając graczy do otwartego (i rozległego!) świata pełnego zombie. Apokalipsa zombie jest dość wyczerpanym tropem w popularnej rozrywce, jednak twórcom z Techland udało się stworzyć grę, która wykorzystuje ten trop, aby zapewnić najlepsze, pełne akcji przeżycie horroru, jakiego może pragnąć gracz. Jeśli lubisz dreszczyk emocji związany z byciem ściganym w grach takich jak Resident Evil 8, Dying Light będzie najwyższą satysfakcją, ponieważ tutaj zombie nie siedzą bezczynnie. Apokalipsa sprawia, że ​​ludzie robią rzeczy nie do pomyślenia i właśnie to Dying Light oferuje swoim graczom: szaleństwo do woli.

W tej grze wcielasz się w tajnego agenta GRE, Kyle’a Crane’a, który zostaje zrzucony z powietrza w mieście Harran, opanowanym przez hiperagresywne zombie, a liczba ocalałych drastycznie spada. Narracja dotyczy między innymi naukowców, upadku wartości ludzkich w świetle katastrofy, przyjaźni, zdrady, ale nie chcemy zbyt wiele zepsuć. Oto kilka interesujących faktów na temat Dying Light:

 • Dynamiczny cykl dnia i nocy: kluczowa mechanika rozgrywki. Za dnia gracze mają do czynienia ze znacznie mniejszą liczbą zombiaków, podczas gdy noc budzi prawdziwy terror.
 • Gra wykorzystuje elementy parkour, podobnie jak gry Assassin Creed, co oznacza, że ​​możesz skakać po dachach, budynkach, samochodach, wspinać się po ścianach i cały ten akrobatyczny jazz.
 • Chociaż Dying Light jest zorientowane na akcję i nie kładzie dużego nacisku na kwestie moralności, gra zawiera skłaniające do myślenia momenty podczas starć zombie z ludźmi, które odwołują się do kompasu moralnego gracza.

Dying Light przenosi survival horror na inny poziom i od pierwszej chwili rozgrywki z satysfakcją ewoluuje w hipnotyzujące dzieło sztuki.

Obcy: Izolacja

A co z survival horrorem w kosmosie? Sama myśl jest przerażająca, prawda? Sega’s Alien: Isolation rozgrywa się 15 lat po wydarzeniach z horroru science-fiction Obcy (1979) i jest tutaj, aby sprawdzić swoją wytrzymałość psychiczną. Horror dla jednego gracza koncentruje się na mechanice skradania się, gdy główna bohaterka Amanda Ripley próbuje przechytrzyć pozaziemskich wrogów w Sewastopolu, wycofanej z eksploatacji stacji kosmicznej. Przez długi czas potwór był niewidoczny, jednak jego ciężka, wszechobecna esencja była wyczuwalna w całej stacji kosmicznej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że każdy dźwięk jest słyszalny przez tego potwora. rzecz z dowolnego miejsca. Co? Och, zobaczysz. Eksploracja z perspektywy pierwszej osoby jest integralną częścią Alien: Isolation, ale prawdziwym wyzwaniem jest interakcja z otoczeniem bez robienia dużego hałasu.

Ciągły lęk przed bolesną świadomością każdego swojego ruchu i śmiertelnego niebezpieczeństwa czyhającego w cieniu jest osiągany dzięki doskonałemu archetypowi wroga: bezwzględnemu kosmicie, z którym nie można negocjować i który nie zawaha się ani przez ułamek sekundy, by cię zabić. Oczywiście Obcy: Izolacja ma kilka fajnych dziwactw:

 • Interaktywność środowiska gry nie ogranicza się do naciskania rzeczy i znajdowania przedmiotów. Musisz także wytworzyć potrzebne materiały/narzędzia i zhakować systemy stacji.
 • Obcy to twór sztucznej inteligencji poruszający się swobodnie, a jego mechanizm działania jest na najwyższym poziomie, ponieważ stworzenie może cię uderzyć w dowolnym momencie, niezależnie od twojej aktywności.
 • Obcy nie jest jedynym antagonistą w grze, ponieważ napotkasz także wrogich ludzi i androidy. Bądź jednak ostrożny, używanie broni lub materiałów wybuchowych w walce z nimi przyciągnie najgorsze zło na stację.

Spośród gier takich jak Resident Evil Village, Alien: Isolation najbardziej odbiega od pierwszej pod względem założeń i mechaniki rozgrywki, ale trzymające w napięciu napięcie psychiczne bardzo przypomina grę RE 8, jeśli nie ją przewyższa.

Przetrwaj 2

Komu bije dzwon? Dla ciebie, kto wybiera grę Outlast 2. Po światowym sukcesie Przetrwać, studio Red Barrels wydało przełomową kontynuację pierwszoosobowego survival horroru. W tej iteracji wcielasz się w dziennikarza o nazwisku Blake Langermann, który wyrusza na pustynię w Arizonie ze swoją żoną, ale zostają rozdzieleni i musi ją odnaleźć. Nasycona zniekształconymi motywami religijnymi i oferująca dziki horror psychologiczny, Outlast 2 jest jednym z najlepszych wyborów dla osób szukających gier takich jak RE 8. Cała wioska i lokalny kult będą chcieli cię dopaść, więc nawet nie będziesz mieć chwilę oddechu, że tak powiem. Ciągły zastrzyk adrenaliny gwarantowany.

Główną ideą gry Outlast 2 jest przedstawienie autentycznego poglądu na to, jakie konsekwencje może przynieść zniekształcona religia chrześcijańska, jeśli na to pozwolimy. Rozprawiając się z fanatykami, musisz nie tylko przetrwać, ale także szukać wskazówek, radzić sobie z narastającym terrorem psychicznym i stawić czoła najbardziej przerażającym przejawom korupcji. W Outlast 2 będziesz się dobrze bawić:

 • Pustynia w Arizonie, po której będziesz wędrować, to dezorientujący labirynt z niewielką ilością światła, a dzięki zabawie z głębią i kątem kamery, twój wzrok jeszcze bardziej utrudnia orientację.
 • Tak jak ty możesz się skradać, tak twoi wrogowie mogą cię zaskoczyć, więc musisz cały czas mieć się na baczności
 • Ścieżka dźwiękowa w grze jest czasami prawdziwym gazem w uszach iz tego powodu Outlast 2 sprawia wrażenie dźwiękowego horroru na wysokim poziomie, który doskonale współgra z grafiką i trwającą rozgrywką.

Outlast 2 pozostawia niezapomniane wrażenie, poza całym terrorem i jumpscare’ami, których doświadczysz po drodze. Jeśli chcesz horroru, który równie dobrze można uznać za dzieło sztuki, to jest to jedna z najlepszych gier, takich jak Resident Evil 8 Village, która jest stworzona dla Ciebie.