Od samego początku w 2016 roku, stworzona przez Blizzarda strzelanka FPS Overwatch został porównany do Team Fortress 2 firmy Valve. Podobieństwa są oczywiste – szybka rozgrywka, różne postacie o unikalnych zdolnościach i mechanice rozgrywki, dość lekki nastrój w porównaniu z innymi strzelankami pierwszoosobowymi. Tak, Overwatch jest bardzo podobny do Team Fortress 2, ale jednocześnie jest zupełnie inny.

Blizzard jest znaną firmą nie dlatego, że robi oryginalne gry, ale dlatego, że ma naturalny talent do dostrzegania obiecujących pomysłów w innych grach. Świat Warcrafta narodziła się z Ultima Online, Hearthstone narodził się z Magic The Gathering, Bohaterowie sztormu została stworzona z myślą o uproszczeniu popularnego gatunku MOBA. To samo z Overwatchem. Twórcy Blizzarda grali w wiele zręcznościowych strzelanek, takich jak Quake, Unreal Tournament czy Team Fortress 2 i narodził się Overwatch. Jest to mieszanka najlepszych praktyk opracowanych przez lata z unikalnym akcentem.

Gra została wydana z 20 bohaterami i przez lata Blizzard dodał kilku nowych. W Overwatch każdy bohater jest inny, a ich rozgrywkę można porównać do posługiwania się inną bronią w jakiejkolwiek innej grze. Smuga wystrzeliwuje szybkie pociski i zadaje obrażenia potworom, jeśli pozwolisz jej mrugać wokół siebie z bliskiej odległości, strzały Hanzo mogą uderzać z dystansu jak pociąg, a wyrzutnia rakiet Phara może zadać poważne obrażenia obszarowe. Podobnie jak zmiana broni w innych grach, Overwatch pozwala zmienić bohatera, jeśli czujesz, że twoi koledzy z drużyny są deptani, a do przełamania szeregów wroga potrzebne są nowe narzędzia.

W jakimkolwiek klatek na sekundę bronie strzeleckie są kluczowym składnikiem wzbogacającym rozgrywkę. Im więcej posiadasz broni, tym większa różnorodność oferuje gra. Jednak Overwatch to nie tylko strzelanie – każdy bohater posiada dodatkowy zestaw umiejętności, dzięki którym gra ma jeszcze większą głębię i taktyczne niuanse. Umiejętności te zapewniają Overwatch niezliczone scenariusze na różnych mapach, setki różnych kombinacji umiejętności i liczne decyzje taktyczne, które gracz lub drużyna może podjąć w każdej sytuacji. To FPS z głębią, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś.

Wiesz, co jest najlepsze? Każdy nowy bohater dodany do gry zmienia dynamikę walki. Niektórzy mogą twierdzić, że to nie jest wspaniała rzecz, ale nalegam, aby się z tym nie zgodzić. Każdy nowo dodany bohater w połączeniu z pięcioma starymi stwarza coraz to nowe wyzwania, nowe łamigłówki do rozwiązania w każdym meczu. I to jest naprawdę wspaniałe. Żadna inna strzelanka nie mogła pochwalić się tyloma nowościami w jednej aktualizacji „pistoletu”.

Możesz nie lubić zręcznościowego stylu Overwatch i to jest w porządku. To nie jest dla każdego. Ale ludzie, którzy kochają tego typu gry, kupili naprawdę świetną. I to nie tylko jakościowo. Tak długo, jak Blizzard będzie dodawać nowych bohaterów, Overwatch będzie miał coś nowego do zaoferowania pod względem rozgrywki. I dlatego Overwatch przeżyje swoich poprzedników i będzie świeży przez wiele lat. Naprawdę w to wierzę.