Aż trudno uwierzyć, że Minecraft ma już prawie 10 lat. Wciąż pamiętamy nasze pierwsze kroki w świecie bloków – przebijanie drzew, tworzenie przedmiotów i eksplorowanie głębin ziemi. Za te wspomnienia musimy podziękować ojcu gry, Marcusowi „Notchowi” Perssonowi, który w pojedynkę stworzył koncepcję słynnej gry, która później okazała się światowym fenomenem. Jednak Notch nie będzie częścią wydarzenia z okazji 10-lecia gry Minecraft.

Jeśli potrzebujesz odświeżenia, Marcus „Notch” Persson sprzedał swoje studio Mojang, wraz z przebojową grą Minecraft, firmie Microsoft za 2,5 miliarda dolarów w 2014 roku. Według Microsoftu, Marcus nie był zaangażowany w dalszy rozwój gry Minecraft, odkąd sprzedał studio i praw, ale to nie główny powód, dla którego Microsoft zdecydował się wykluczyć ojca gry z imprezy z okazji 10-lecia.

Według rzecznika Microsoftu, decyzja została podjęta w świetle jego późnych komentarzy na Twitterze. Obejmują one transfobiczne i rasistowskie wypowiedzi skierowane do społeczności liczącej 3,7 miliona obserwujących.

„Jego komentarze i opinie nie odzwierciedlają opinii Microsoftu ani Mojanga i nie są reprezentatywne dla gry Minecraft” – powiedział przedstawiciel Microsoftu Różnorodność.

W zeszłym miesiącu firma musiała też usunąć przypadkowe nawiązanie ekranu logowania do twórcy gry, więc to nie pierwszy raz, kiedy Microsoft stara się zachować dystans wobec Marcusa Perssona.

Jubileuszowa impreza z okazji 10. rocznicy zaplanowana jest na 17 maja. Wydarzenie prasowe będzie transmitowane na żywo ze studia Mojang w Sztokholmie, podczas którego twórcy będą rozmawiać o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości gry.