Jeśli chodzi o innowacje techniczne, gry side-scroller 2D zostały prześcignięte przez ich odpowiedniki 3D całe dekady temu. Nowoczesne tytuły klasy A w dalszym ciągu rzucają wyzwanie technicznym ograniczeniom wszystkich głównych systemów gier, dążąc do wyższego fotorealizmu i chociaż gry typu side-scrolling nie mogą się z nimi równać pod tym względem, skutecznie rekompensują to, polegając na zupełnie innym zestawie środków do stworzyć immersję. Najlepsze gry platformowe wykorzystują unikalne style graficzne, kreatywne projekty poziomów i wysmakowane odwołania do nostalgii, aby zapewnić wrażenia z gry, których nie można znaleźć w żadnym innym gatunku wideo.

Nasz zespół blogowy dał już trochę dobrego przykłady gier typu side-scroller 2D w jednym z naszych poprzednich wpisów na blogu minęło jednak sporo czasu, nie mówiąc już o tym, że tylko zarysowaliśmy powierzchnię, ponieważ tytułów wartych omówienia jest znacznie więcej. Dlatego stworzyliśmy nową listę sugestii dla tych, którzy chcą wypróbować najlepsze gry platformowe!

Ori i wola ogników

W naszym pierwszym artykule na blogu mówiliśmy o Ori and the Blind Forest, a teraz mamy doskonałą okazję, aby zasugerować wypróbowanie jej kontynuacji Ori and the Will of the Wisps. Niedawno, 11 marca 2020 roku, ujrzeliśmy premierę ambitnej kontynuacji uznanego side-scrollera z 2015 roku, stworzonego przez ten sam zespół byłych deweloperów AAA, Moon Studios. Piękna muzyczna ścieżka dźwiękowa, dynamiczne środowiska 2,5D i wzruszająca historia osieroconego ducha, który próbuje odkryć swoje przeznaczenie, stawia Ori and the Will of the Wisps wśród najlepszych gier platformowych dostępnych obecnie.

Cuphead

Kolejną dobrą platformówką 2D, która pojawiła się w ostatnich latach, jest Cuphead – gra stworzona i wydana przez Studio MDHR Entertainment. Ten wielokrotnie nagradzany tytuł można od razu rozpoznać po wyjątkowym stylu graficznym inspirowanym kreskówkami z lat 30., takimi jak oryginalna Myszka Miki Disneya. Jednak pomimo swojej przyjaznej dla dzieci prezentacji, ta side-scroller typu „biegnij i strzelaj” jest absolutnie brutalna pod względem trudności. Walki z bossami mogą być wyjątkowo trudne, ale uzależniająca rozgrywka i urocza estetyka wciąż cię wciągają.

Sonic Mania

Sonic the Hedgehog był głównym bohaterem jednych z najlepszych gier platformowych wszechczasów. Ze względu na popularność serii było wiele iteracji przygód Sonica. Jeż z obsesją na punkcie szybkości walczył ze złym Doktorem Eggmanem w grach różnych gatunków – platformówkach, sportach i wyścigach. Chociaż nie każdy tytuł został przyjęty w równym stopniu, dlatego w 2017 roku deweloper Christian Whitehead przywrócił maskotkę SEGA i jego przyjaciół, Talesa i Knucklesa, do ich oryginalnych 16-bitowych korzeni side-scroller z Sonic Mania. Jeśli tęsknisz za klasycznymi grami Sonic – ta opcja jest wysoce zalecana.

Otchłań

Stworzona przez niezależne studio Playdead gra Limbo jest doskonałym przykładem tego, jak wyjątkowe i klimatyczne mogą być najlepsze gry platformowe. W tej przewijanej z boku grze 2D grasz jako mały chłopiec, który budzi się w przerażającym, czarno-szarym otoczeniu z ograniczonym oświetleniem. Nie ma przerywników filmowych, interfejsu użytkownika ani ekranów ładowania, co znacznie poprawia ogólny charakter gry. Podczas gry wkrótce zdasz sobie sprawę, jak niebezpieczne i bezlitosne są te poziomy. Ten side-scroller zachęca gracza do uczenia się metodą prób i błędów – spodziewaj się ciągłego wpadania w pułapki lub brutalnego zabijania przez okropne potwory. Niemniej jednak gra nie jest frustrująca i zdecydowanie warto ją przejść do końca.

Super Mięsny Chłopiec

Możesz sądzić po samym tytule, że kolejna przygoda 2D, która znajduje się na naszej liście najlepszych gier platformowych, jeszcze bardziej podnosi poziom brutalności. Tutaj grasz jako Meat Boy – antropomorficzna kostka mięsa, która próbuje uratować porwaną ukochaną osobę przed złowrogim Dr. Fetusem. Pędź przez uproszczone poziomy 2D typu side-scroller, wydając mokre odgłosy, trzymając się ścian i nieustannie zostawiając za sobą niesamowity ślad krwi. To dziwna gra, ale w bardzo gustowny i humorystyczny sposób. Zgodnie ze starą tradycją platformówek 2D, Super Meat Boy to prosta gra, która w pewnych momentach może stać się poważnym wyzwaniem. Z drugiej strony, to nic, czego nie może pokonać odrobina praktyki.

martwe komórki

Omawiając Dead Cells, przenosimy się w sferę mroczniejszych, dużo poważniejszych tytułów akcji. Wśród najlepszych współczesnych gier platformowych znajduje się side-scroller 2D firmy Motion Twin. Tytuł Dead Cells łączy w sobie elementy wielu gatunków – rogue-like RPG, Metroidvania, a podczas zabawy można nawet poczuć wpływ Dark Souls. Tutaj gracz kontroluje pozbawionego głowy więźnia i walczy z hordami zombie na ciągle zmieniających się, proceduralnie generowanych poziomach z losowymi układami przedmiotów. Gra umożliwia dostosowywanie postaci za pomocą nowych wzmocnień i umiejętności poprzez zbieranie komórek i zapewnia wszechstronną świetną wartość powtórki. Jeszcze jedną wyjątkową cechą Dead Cells jest to, że śmierć jest tutaj nie tylko nieunikniona – jest konieczna, aby robić postępy.

Mój przyjaciel Pedro

Jeśli tytuł Dead Cells przypomina wersję side-scroller do Dark Souls, to My Friend Pedro to side-scrolling Max Payne. Wśród najlepszych gier platformowych przedstawionych na tej liście znajduje się tytuł akcji opracowany przez DeadToast Entertainment. Nie ma tu zbyt wiele historii – sterujesz bezimiennym bohaterem, który jest prowadzony przez miejskie poziomy 2,5D przez gadającego banana o imieniu Pedro. Rozgrywka koncentruje się na strzelaninach i wykorzystuje mechanikę zwolnionego tempa – coś, co nigdy się nie starzeje. Będziesz walczył z bandytami, dzierżąc pistolety lub pistolety maszynowe w każdej ręce, przeprowadzając szalone zabójstwa w powietrzu, wykonując salta w tył i lądując na deskorolkach na koniec. To side-scroller, który naprawdę sprawia, że ​​czujesz się jak w filmie akcji wyreżyserowanym przez Johna Woo.

Odwiedź Enebę, aby uzyskać najlepsze oferty gier platformowych!

Sklep z grami Eneba oferuje możliwość posiadania i korzystania ze wszystkich tych tytułów za znacznie niższą cenę, a to nie wszystko! Na naszej stronie znajdziesz również całą kolekcję Najlepsze gry platformowe / side-scrollery 2D, która obejmuje łącznie 40 gier, wraz z tytułami, które przedstawiliśmy w poprzednim artykule. Nie przegap okazji, by odkryć wspaniałe przykłady tego nieśmiertelnego gatunku, niezależnie od tego, czy będą to nowoczesne iteracje side-scrollerów 2D, czy gry retro, które wciąż mają wiele do zaoferowania, nawet lata po ich pierwotnym wydaniu.