Znajdź swój najostrzejszy miecz i najmocniejszą tarczę, bo to, co cię czeka, zmusi cię do użycia obu. Okres średniowiecza był w naszych czasach bardzo romantyczny, ale jeśli chodzi o dokładność historyczną, zarówno średniowiecze, jak i średniowiecze były jednymi z najbardziej brutalnych czasów, jakich doświadczyła Ziemia. Jasne, królowie, rycerze, rycerskość i walka o twoje pomysły mogą brzmieć niesamowicie, ale jest też zupełnie inna strona. Tak więc, jeśli chcesz lepiej zrozumieć pełny obraz, znalazłeś się w prawym rogu sieci.

Na szczęście dzisiejsze technologie są na tyle zaawansowane, że nie tylko możemy czytać i oglądać wydarzenia z przeszłości, ale także sami w nich uczestniczyć! W jaki sposób? Najlepsze średniowieczne gry oferują poziom immersji, o jakim jeszcze trzydzieści lat temu ludzie nie mogli nawet marzyć. I oto jesteśmy dzisiaj, z tymi niesamowitymi maszynami cyfrowymi w naszym posiadaniu. Mogą one przenieść nas tam i tam w mgnieniu oka. Może się zatem pojawić pytanie – jak korzystać z takich portali w najbardziej sprawny i zabawny sposób?

Z mnóstwem niesamowitych doświadczeń dostępnych na rynku, trudno jest wybrać to, które naprawdę by Ci się przydało, i tutaj możemy z radością przyjść Ci z pomocą. Szczerze mówiąc, istnieje mnóstwo solidnych średniowiecznych gier, ale najlepsze średniowieczne gry: te, które przedstawiają zawiłości epoki na poziomie bliskim perfekcji, no cóż… Zebraliśmy je i przedstawiliśmy dla Ciebie w zgrabnym 1 do 5 moda. I chociaż niekoniecznie oznacza to, że te pięć zapewni ci ochronę na całe życie, napisaliśmy ten artykuł z myślą o implikacjach – te pięć jest niezbędnych.

Kingdom Come: Wyzwolenie

Opracowany przez: Studia Warhorse

Opublikowany przez: Warhorse Studios, Deep Silver

Wydany w dniu: PC, PS4, Xbox One

Kingdom Come: Deliverance to zdecydowanie jedna z najlepszych średniowiecznych gier i bez wątpienia polecilibyśmy ją tysiąc razy, w kółko – tak, ta gra RPG akcji z otwartym światem jest po prostu urzekająca i na pewno tego doświadczysz, jeśli interesuje Cię całe średniowiecze. A jeśli twoim przeznaczeniem jest w końcu rozpocząć to doświadczenie, lepiej zrobić to wcześniej niż później. Czemu? Ponieważ Kingdom Come: Deliverance, przed jakąkolwiek inną grą, nałoży grubą warstwę mięśni na twoje delikatne ramiona.

Wciel się w rolę Henry’ego, zwykłego wieśniaka, syna kowala, który jest dosłownie nikim w tym dzikim i bezlitosnym świecie, jednak nawet Henry może stać się człowiekiem o wielkim wpływie dzięki kierowanym działaniom i logicznym wyborom. Nawet wśród najlepszych średniowiecznych gier Kingdom Come: Deliverance wyróżnia się bezprecedensowym naciskiem na realizm. Doświadczenie, które tu znajdziesz, jest czysto średniowieczne – bez magii, bez smoków, bez fantazji. Gra wrzuci Cię do swojego świata i całkowicie zignoruje. Krew, pot, brud i łzy to siły, które popychają cię do przodu, nigdy o tym nie zapominaj, ponieważ TU JESTEŚ SAM!

Porada profesjonalisty: myj się od czasu do czasu, unikaj wczesnych kłótni i może znajdź skrybę, który nauczy cię, jak to się robi.

Mount & Blade: Banda

Opracowany przez: TaleWorlds Rozrywka

Opublikowany przez: TaleWorlds Rozrywka

Wydany w dniu: PC, PS4, Xbox One

Chociaż Mount & Blade: Warband nie należy do najnowszych gier, to bez wątpienia należy do najlepszych średniowiecznych gier. Świat gry, w którym jesteś przedstawiony, jest całkowicie fikcyjny, jednak przedstawione w nim frakcje i kultury są oparte na rzeczywistości. Wcielasz się w bezimiennego bohatera (wstaw swoje imię) i wkraczasz do tego świata z jednym celem – zebrać bandę i podbić świat. Szerokie, ale delikatne aspiracje, nie zgodzisz się?

Podczas gdy kiepska grafika gry nie może konkurować z oszałamiającymi wizualnie megalodonami, na które pozwalają dzisiejsze technologie, bitwy napędzane przez trzecią osobę, z ekstremalnym naciskiem na walkę konną, z pewnością pozostawią każdego gracza z trudem łapiąc oddech. Najlepsze średniowieczne gry mają w sobie to uczucie, poczucie ciszy przed burzą, i właśnie to wykorzystuje Mount & Blade: Warband. Ponadto tryb wieloosobowy dla 200 graczy sprawia, że ​​poziom brutalności wykracza poza wszelkie schematy.

Porada profesjonalisty: nawet jeśli zaczynasz jako człowiek bez ziem, tytułów i armii – uwierz w swój sukces, a może skończysz na posiadaniu wszystkich trzech.

Total War: Three Kingdoms

Opracowany przez: Kreatywne zgromadzenie

Opublikowany przez: SEGA

Wydany w dniu: komputer

Cofnijmy się nieco w przeszłość i sprawdźmy, co ma do zaoferowania najnowszy Total War: Three Kingdoms. Gra wykorzystuje legendarny konflikt między trzema walczącymi państwami w Chinach, 190 AD. Szczerze mówiąc, gra jest po prostu wciągająca i po prostu musieliśmy o niej wspomnieć również w kategorii najlepszych gier średniowiecznych. Tam, gdzie ścierają się miecze i tarcze – dyplomacja wygrywa wszystko, a nic nie może tego lepiej udowodnić niż ta ekscytująca strategia.

Gra, podobnie jak jej poprzednicy z serii Total War, opiera się na turowym budowaniu imperium i systemie bitew w czasie rzeczywistym. Gra zachęca do skupienia się na trzech najważniejszych czynnikach, jeśli chodzi o wojnę; taktyka, strategia i dyplomacja – odnieś sukces w dwóch, zaniedbując jeden, a poniesiesz klęskę. Twój cel tutaj jest dość szeroki, stać się największym władcą w całych Chinach, zjednoczyć ziemie raz na zawsze i zakończyć cykl cierpienia i okrucieństwa. Nie bez powodu jest to jedna z najlepszych gier średniowiecznych.

Porada profesjonalisty: gra oferuje dwa różne tryby, Romance & Records. Wybierz Romans, aby uzyskać rozgrywkę przypominającą powieść, wybierz Records, aby uzyskać historyczną autentyczność.

Królowie Krzyżowców II

Opracowany przez: Studio deweloperskie Paradox

Opublikowany przez: Paradoks Interaktywny

Wydany w dniu: komputer

Crusader Kings II po prostu nie mogło zostać pominięte, gdy tematem jest średniowiecze. Jeśli chodzi o najlepsze średniowieczne gry, ten tytuł tutaj jest nie do zniesienia. Dlaczego Crusader Kings II? Pojedyncza rozgrywka może trwać setki godzin i stuleci w grze, to znaczy, jeśli jesteś kompetentny. Nieuchronny upadek twojej dynastii jest jednak z pewnością możliwy – umrzyj, zanim wychowasz dziedzica, lub pozbawisz się wszystkich tytułów przez jakiś parszywy błąd i to wszystko! Okres gry rozciąga się od 1066 do 1453 roku, jednak jeśli zdecydujesz się na zakup DLC, może on sięgać znacznie wcześniejszych okresów.

Więc o co chodzi w Crusader Kings II? Podobnie jak Total War: Three Kingdoms, możesz zostawić swoje miecze i tarcze w piwnicy, a zamiast tego znaleźć klatkę i wypełnić ją gołębiami. Nie mówimy, że nie będziesz musiał tu walczyć – jest tego mnóstwo we wszystkich najlepszych średniowiecznych grach, jednak dyplomacja odgrywa jeszcze większą rolę w całym tym doświadczeniu – dlatego jest na szczycie. Wciel się w jedną z wielu postaci historycznych, steruj takimi legendami jak Wilhelm Zdobywca, Karol Wielki, Saladyn i… podbij wszystko na swojej drodze!

Porada profesjonalisty: nawet nie oczekuj, że starość cię dopadnie. Ktoś już knuje, żeby cię otruć, wbić ci nóż w plecy lub spalić we śnie, tak tu po prostu działa.

Rycerskość: średniowieczna wojna

Opracowany przez: Studio Toma Bannera

Opublikowany przez: Tom Banner Studios, Activision

Wydany w dniu: PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360

Ostatnim i prawdopodobnie najbardziej brutalnym, bliskim i osobistym z całej grupy jest Chivalry: Medieval Warfare. Jeśli chodzi o najlepsze średniowieczne gry; taktyka, strategia i dyplomacja są niezbędne, jednak ten tytuł udaje się nieco zaniedbać znaczenie wyżej wymienionych trzech i przedstawia jako rdzeń dobrze ułożoną kombinację przemyślanej walki i bezmyślnego hakowania kończyn. Jakakolwiek część ciała wydaje się znajdować na ścieżce twojego miecza, ma tendencję do odpadania. Jest brutalna, krwawa i idealna do zabawy ze znajomymi!

Aby spektakl śmierci był jeszcze bardziej zachwycający, gra przedstawia arsenał broni do wybrzuszania, miażdżenia, cięcia, siekania, kłucia, kłucia itp. Z pewnością jedna z najlepszych średniowiecznych gier, tylko nieliczna gra jest w stanie oddać każde trafienie taka precyzja i realizm, takie proste. Pierwszoosobowy, praktyczny symulator walki w zwarciu to właściwa średniowieczna gra, aby to podsumować. Po całej gehennie dyplomacji, spotkaniach taktycznych i strategiach w terenie – czasami wystarczy chwycić za dwuręczny miecz i ściąć dwie głowy jednym piekielnym zamachem.

Porada profesjonalisty: im cięższa jest broń – tym trudniej przeciwnikowi zablokować nadchodzącą zagładę.