Nie, skradankowe gry nie nauczą cię skradać się jak ninja ani otwierać zamków jak mistrz złodziei. Pomimo faktu, że osoby niebędące graczami lubią wierzyć, że gry wideo to strata czasu, ich błędne przekonania opierają się na stereotypach i braku doświadczenia. Każdy gracz wie, że różne gry wideo mogą uczyć i rozwijać różne umiejętności i cechy osobowości. A co z grami typu stealth?

Gry Stealth mogą podnieść wartościowe cechy osobowości, takie jak:

Cierpliwość

Ten jest oczywisty. Jak w piosence Guns 'N Roses: wystarczy trochę cierpliwości, a któż może być lepszym nauczycielem niż skradankowe gry. Jasne, możesz siedzieć pod wodospadem ze skrzyżowanymi nogami, aż pasek cierpliwości się zapełni, albo możesz wziąć sprawy w swoje ręce i trenować, grając w skradankowe gry. Całe to skradanie się i czekanie na idealny moment na wykonanie ruchu nauczy Cię większej cierpliwości. A jeśli jesteś porywczy, skradankowe gry mogą również pomóc Ci zapanować nad swoim temperamentem.

Sukces metodą prób i błędów

W innych grach, powiedzmy strzelankach, giniesz, ładujesz ponownie, próbujesz ponownie i najprawdopodobniej ci się uda. Ta zasada sprawdza się również w grach typu stealth, choć z pewnymi wyjątkami. Gry Stealth mają określony zestaw zasad, których musisz się nauczyć, aby skutecznie osiągnąć cele. Jeśli ciągle zawodzisz, może to oznaczać, że robisz coś źle. Metodą prób i błędów uczysz się, co działa, a co nie. Tylko ponosząc porażki i ucząc się na swoich błędach, możesz osiągnąć postęp – tak się rozwijasz.

Myślenie strategiczne i improwizacja

Splinter Cell Chaos Theory nie bez powodu jest nazywana jedną z najlepszych skradanek i najlepszą grą z serii Splinter Cell. Z tego powodu – gra zmusza gracza do improwizacji i znalezienia rozwiązania trudnej sytuacji.

Splinter Cell Chaos Theory jest uważana za najlepszą grę z serii i ogólnie za jedną z najlepszych skradanek.

Mówiąc o otwartym świecie Metal Gear Solid V, Kojima stwierdził, że skradankowa gra w otwartym świecie była tym, jak wyobrażał sobie serię od samego początku. Chciał, aby gracze planowali trasy infiltracji, przygotowywali sprzęt i podchodzili do misji tak, jak sobie tego życzył. Dawana w grach swoboda odgrywa rolę w rozwijaniu naszego myślenia strategicznego i planowania, umiejętności bardzo cennych w rzeczywistych sytuacjach. Co więcej, w takich grach jak wspomniany MGS V Seria Far Crylub nawet Assassin’s Creed w mgnieniu oka wszystko może się zepsuć, zmuszając gracza do improwizacji i dostosowania się do danej sytuacji.

Metal Gear Solid V: Phantom Pain to zenit gier typu stealth.

Gatunek Stealth może nie być dla wszystkich, ale biorąc pod uwagę, jak cenne umiejętności z prawdziwego życia można wykorzystać grając, każdy powinien przynajmniej spróbować dać temu gatunkowi szansę. Cierpliwość na dłuższą metę się opłaca.

Nie wiesz od czego zacząć? Oto kilka najlepszych skradanek na początek: