Sony w końcu to zrobiło! Marek Cerny, ur PlayStation architekt konsoli ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące nadchodzącej konsoli w ekskluzywnym wywiadzie dla magazynu Wired. Z tego, co zebraliśmy, wynika, że ​​nowe PlayStation wydaje się być jeszcze potężniejsze, niż przewidywano wcześniej, biorąc pod uwagę specyfikację komputerów PC z wyższej półki.

Według wywiadu z Wired, przeprowadzonego z Markiem Cernym, konsola Sony nowej generacji będzie napędzana procesorem opartym na procesorze AMD Ryzen trzeciej generacji oraz kartą graficzną opartą na AMD Radeon Navi, która będzie obsługiwać ray tracing i rozdzielczości do 8K. 8 cholernych K! Co więcej, Cerny drażnił się także z nową technologią dźwięku 3D jako częścią procesora, która powinna zapewnić graczom radykalnie odmienne wrażenia dźwiękowe.

Ponadto PlayStation nowej generacji będzie miało również dysk SSD. Według Cerny’ego skróci to długi czas ładowania i zapewni programistom wiele opcji do eksploracji. Jako przykład, Cerny pokazał sekwencję ładowania w grze Spider-Man na PlayStation 4 Pro, która trwała 15 sekund, a następnie pokazał tę samą sekwencję na nowym devkicie PlayStation, która trwała 0,8 sekundy. Spora poprawa!

Niezależnie od specyfikacji, które nie są jeszcze rozstrzygające i mogą ulec zmianie w najbliższej przyszłości, architekt konsol ujawnił także kilka innych niuansów. Szczególnie podobała nam się kompatybilność wsteczna. W wywiadzie Mark Cerny potwierdził, że nowa konsola będzie mogła uruchamiać gry z PlayStation 4. I to nie tylko kopie cyfrowe. Nowy PlayStation będzie miał podobną architekturę do swojego poprzednika, w tym dysk, który umożliwi uruchamianie gier na PlayStation 4.

Na razie nowe PlayStation wygląda tak, jak sobie wymarzyliśmy, ale Sony nie jest jeszcze gotowe, by nazwać je PlayStation 5. Według źródeł pełne ujawnienie konsoli może nastąpić za dwa, a nawet trzy lata. Musimy tylko poczekać i zobaczyć…

Możesz przeczytać cały wywiad tutaj.