Mieszaj i łącz ze sobą wszystkie wspaniałe gry strategiczne Paradox Development Studios. Co zyskasz? Cóż, nadchodząca wielka strategia Imperator: Rome wydaje się być odpowiedzią. Akcja gry wywodzi się z jej duchowego następcy Europa Universalis: Rome (2008), aspekt budowania imperium jest podobny do Europa Universalis IVi nawet Stellaris ma swoje powiedzenie w tym sensie, że nie będziesz miał całkowitej kontroli nad swoimi badaniami nad technologiami i ich pozyskiwaniem! Na koniec nie zapomnij o Królowie Krzyżowców II wziąć udział w tym wszystkim jako postacie z Imperator: Rome, które bardzo przypominają poprzedni tytuł!

Wzięcie cech z ich poprzednich serii i ulepszenie ich dzięki zaktualizowanemu doświadczeniu użytkownika i agencji gracza, przy jednoczesnym zwiększeniu ogólnej głębi i złożoności, brzmi jak fajny pomysł i naprawdę powoduje wiele emocji podczas oczekiwania na ostatnią wersję Imperator: Rome verse to wyjść! Ponieważ niektóre z najbardziej znanych funkcji innych gier Paradox są obecne, możesz ponownie spodziewać się, że będziesz świadkiem tańca przy stołach! Gra strategiczna Imperator: Rome ma ich mnóstwo, jednak ciepły i przyjazny marmurowy i jasnozielonkawy interfejs użytkownika oraz sprytny samouczek AI znacznie ułatwiają pierwsze kroki!

Nawet jeśli Imperator: Rzym chce być najbardziej kompletną i rozległą grą w dniu premiery, wiedząc, że Paradox to dopiero początek ewolucji gry. Wielkie gry strategiczne firmy Paradox zwykle ewoluują przez więcej niż kilka lat od ich pierwszej premiery, a według Johana Anderssona, głównego projektanta w zespole, to dopiero początek tego, co mają w planach na to ekscytujące doświadczenie. W końcu, jeśli istnieje zapotrzebowanie na dodatkową zawartość, która indukuje rozwój gry, musi również istnieć odpowiednia podaż.

Premiera nowego tytułu Paradox Development Studio, Imperator: Rome, zaplanowana jest na 26 kwietnia 2019 r. Jednak już teraz możesz przed Sprzedaż coś, co wygląda na najbardziej masywną historyczną grę strategiczną w naszym sklepie Eneba! Poniższa część artykułu ma na celu krótkie przedstawienie pięciu najważniejszych aspektów tej nowej, ekscytującej podróży w czasie.

1 – Mapa i otoczenie

2 – Postacie – POP

3 – Postacie – Elity

4 – Walka i strategia

5 – Końcowe przemyślenia

Mapa i ustawienie

Rok, w którym akcja ma się właśnie rozpocząć, to 304 rok p.n.e., a deweloper Paradox przewiduje, że kampania potrwa około 300 lat. Spodziewaj się więc, że twoja rozgrywka sięgnie już w I wieku n.e. Jednak nie spodziewaj się, że zanurzysz się w całym chrześcijańskim biznesie dzięki temu, przynajmniej nie podczas oficjalnej premiery gry. I choć data zakończenia kampanii oficjalnej gry nie została jeszcze ujawniona, nie powinna ona sięgać dalej niż rok 32 naszej ery.

Imperator: Rome przedstawia rozdartą wojną erę, w której dopiero rodzą się nowe cywilizacje. Granice państwowe jeszcze nie istnieją, a wokół obowiązuje prosta zasada – jeśli możesz zatrzymać kawałek ziemi, należy go zatrzymać. Zasadniczo otoczenie, w którym się znajdujesz, przedstawia wciąż nic nie warte włoskie miasto-państwo zwane Rzymem. Mieszkańcy tego małego skrawka ziemi nawet nie wyobrażają sobie, jakie zmiany czekają ich codzienne życie.

Mapa? Z ponad 7 000 odrębnych regionów, mapa Imperator: Rzym rozciąga się od Irlandii na północnym wschodzie do Rogu Afryki na dalekim południu, obejmuje także całe Indie i większą część Tybetu na froncie wschodnim. A jeśli spojrzeć na północ, na zdjęciu widać również mniejszą część Norwegii i Szwecji! Myślałeś, że pole gry Europa Universalis IV jest duże? Skala i rozmiar mapy Imperator: Rome aż się różnią, oferując dosłownie dwa razy większą powierzchnię.

Chociaż w pewnym sensie Imperator: Rome RTS jest duchową reinkarnacją gry Europa Universalis: Rome z 2008 roku, która była spin-offem, a ta gra całkowicie sama. Wystarczy jedno spojrzenie na mapę, by dostrzec ogromny zakres, skalę i szczegółowość wszystkiego, co oferuje gra. Jest co najmniej ogromny. Gra będzie się różnić w zależności od wybranej siatki: królestwo, plemię, republika. Gra będzie również oferować wiele sposobów zmiany stanu regionów. Np. zjednoczone plemiona mogą utworzyć królestwo, a dyktator może obalić plan Republiki.

Taka funkcja, jak powiększanie, zdecydowanie stała się prawdziwą ucztą dla oka w najnowszych grach Paradox, dlatego patrząc na mapę świata Imperator: Rome z daleka, widzisz jej prawdziwy ogrom. Ale po prostu spróbuj powiększyć, a rozwinie się zupełnie inna historia. Możesz dosłownie policzyć pióra i skórzane paski na zbroi żołnierza! Tylko pod tym jednym względem mapa i ustawienia Imperator: Rome mogą znacznie przewyższać inne wielkie gry strategiczne firmy Paradox.

Postacie – POP

W tym wszystkim chodzi o POP! POP to jednostki populacji w grze, które rosną lub maleją w zależności od dostępnych zasobów. POP składają się z obywateli, ludzi wolnych, członków plemion i grup niewolników.

Jeśli chodzi o postacie Imperator: Rome, obywatele są częścią twojej populacji, która reprezentuje elitę intelektualną narodu, ułatwiają czynniki handlowe, a także są odpowiedzialni za postęp wynalazków i ogólnie wszystkie idee, które zapewnią twojemu imperium bardzo cenione bonusy. Minusem jest to, że nie są chętni do walki i nie są zbyt produktywni, jeśli chodzi o tworzenie rzeczy.

Inne postacie Imperator: Rome to wolni, niewolnicy i członkowie plemienia. Freeman reprezentuje grupę ludzi, którzy zostali w pełni zintegrowani z cywilizowanym społeczeństwem, ci mężczyźni i kobiety oferują obfitość siły roboczej, dochodów podatkowych i zastosowań wojskowych. Niewolnicy są oczywiście kamieniem węgielnym starożytnej gospodarki, tak po prostu. Podczas gdy członkowie plemion angażują się w próby siły roboczej i podatków, jednak w niewielkich ilościach, ponieważ nie są tak chętni do przestrzegania zasad społecznych jak Wolni.

Postacie — Elity

Są POP, które reprezentują zwykłych ludzi, a potem są bardziej szczegółowe postacie Imperator: Rome, to są elity o znaczeniu. Ta elitarna grupa składa się z szanowanych polityków, generałów i głów państw. Te postacie będą miały imiona i twarze w pełni wymodelowane w 3D (po raz pierwszy w grze strategicznej Paradox!), a także będą się starzeć przez cały czas! Co więcej, będą mieli własny system statystyk, w którym takie wartości jak Walka, Charyzma, Finezja i Zapał określają ich ogólną skuteczność i efektywność.

postacie imperatora rzymu

Do elity najważniejszych postaci Imperator: Rome należą rodziny sprawujące władzę, a także frakcje polityczne, takie jak populiści, militaryści czy fanatycy religijni. Albo wynagrodzą cię za działanie zgodnie z ich przekonaniami, albo będą bardzo zdenerwowani, jeśli wystąpisz przeciwko nim. Postacie te mogą również pojawiać się w kategoriach przyjaźni lub rywalizacji między sobą, a złożoność tych wewnętrznych relacji osiąga poziom, jakiego nie widziałeś jeszcze w żadnej z wielkich gier strategicznych firmy Paradox.

Walka i strategia

Zarówno pod względem walki, jak i we wszystkich wspomnianych wcześniej aspektach gry, Imperator: Rome nie zawodzi. Będziesz mógł manewrować, kontrolować i dowodzić szeroką gamą typów jednostek (znacznie większą liczbą niż w poprzednich grach Paradox, przynajmniej w ich początkowych stanach sprzed DLC). Bitwy są zarządzane na bardziej również na poziomie szczegółowym, określenie priorytetu angażowania wojsk wraz z zarządzaniem rozmiarem twoich flank to bardzo mile widziane dodatki.

Te flanki można również podzielić na mniejsze, bardziej dynamiczne grupy, a każdy ruch twojej armii w środku wojny powinien być dokładnie przemyślany, najmniejszy błąd może być ukarany dużymi stratami. Szczerze mówiąc, strategia Imperator: Rome jest naprawdę jednym z najbardziej imponujących aspektów gry, jeśli chodzi o prowadzenie wojen! Dopracowane decyzje, które będziesz stale musiał podejmować, kształtują ten tytuł jako grę wojenną w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Takie czynniki jak ukształtowanie terenu, ruch wroga, rozmieszczenie fortyfikacji i czas podróży zdecydowanie powinny być brane pod uwagę w każdym scenariuszu.

bitwa imperatora rzymu

Twoje jednostki wojskowe w grze Imperator: Rome będą składać się z kawalerii, łuczników i lekkiej/ciężkiej piechoty, ale będziesz mieć także jednostki wojskowe specyficzne dla danej kultury. Tradycje, lokalizacja i odpowiednie zasoby określą potencjał i siłę twojej armii. Np. podczas gdy Brytyjczycy mogą mieć dostęp do rydwanów, inne narody mogą łuczników konnych, a nawet mieć słonie w swoim składzie! Bonusy do odblokowania będą się znacznie różnić i będą zależeć głównie od wybranego regionu. Na przykład, ze względu na tradycje Rzymu, prędkość nie jest tak naprawdę problemem, ponieważ wielkie imperium wyznacza stałe drogi, gdziekolwiek podróżują. Może to zwiększyć szybkość armii nawet o 50%!

Wreszcie, gra strategiczna Imperator: Rome ma nowo dodaną mechanikę postawy armii papier-kamień-nożyce, która dynamicznie zmieni przebieg twoich bitew! Chcesz mieć przewagę w bitwie? Po prostu zgadnij, którą postawę najprawdopodobniej zastosuje twój przeciwnik, a jeśli twoje przypuszczenia się potwierdzą, uzyskasz ogromne korzyści strategiczne. Inne strategiczne czynniki to odpoczynek i cierpliwość. Są to teraz główne elementy zwrotności, wydajności i wydajności twoich jednostek. Aby sobie z tym poradzić, możesz robić regularne postoje lub reorganizować pozycję swojej armii, aby zmniejszyć prędkość i przyspieszyć regenerację, a wszystko po to, aby uniknąć wyczerpania.

Końcowe myśli

Podsumowując, nadchodząca wielka gra strategiczna Imperator: Rome będzie szersza, obszerniejsza i droższa niż którakolwiek z poprzednich wersji Paradoxu, a wiemy, jak szerokie mogą być gry Paradox. Obiecuje się, że gra pozostanie tutaj na dłuższą metę z wieloma dodatkami w grze, które zostały już narysowane na planszy!

I nawet w stanie premiery jest niewiarygodnie atrakcyjna, szczegółowa i nie tylko przedstawia oferty z najdrobniejszymi szczegółami, które przyniosły nam poprzednie gry, ale także dodaje własną, unikalną rozgrywkę jako wisienkę na torcie. Imperator: Rome to wspaniała gra strategiczna, która z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednego stratega. Przygotuj się na przeżycie narodzin wielkości!