Gry typu „wskaż i kliknij” to jeden z najlepszych wyborów dla okazjonalnych graczy, którzy przedkładają fabułę nad pełne akcji sesje gry wymagające aktywnej walki. Takie gry wideo polegają na klikaniu różnych rzeczy i interakcji elementów z otoczenia w celu rozwiązywania zagadek i kontynuowania narracji. Ponieważ głównym celem gier przygodowych typu „wskaż i kliknij” jest fabuła i jej rozwój, zazwyczaj są one ilustrowane w kolorowy i osobliwy sposób, tworząc wyjątkową scenerię. Z tego powodu grafika gier staje się jedną z głównych atrakcji dla graczy.

Co sprawia, że ​​gry typu „wskaż i kliknij” są popularne?

W tym wieloletnim gatunku gracze mogą znaleźć bogaty wybór najlepszych gier typu „wskaż i kliknij”, które przeplatają się z innymi gatunkami, takimi jak przygoda, akcja, łamigłówki, platformówki i doskonale współgrają z budowaniem wciągającej narracji. Do gier z mechanika „wskaż i kliknij”., nie potrzebujesz urządzenia o mocnych parametrach technicznych ani żadnego dodatkowego sprzętu: wystarczy mysz, a może fajny napój, który pomoże Ci się zrelaksować i cieszyć. Oto główne przyczyny popularności gier typu „wskaż i kliknij”:

  • Dynamiczna narracja
  • Łatwa w obsłudze mechanika rozgrywki
  • Puzzle
  • Dialogi są integralną częścią narracji
  • Nacisk na efekty wizualne i dźwiękowe
  • Środowiska interaktywne
  • Dobrze rozwinięta oprawa
  • Postacie wielowymiarowe

Oczywiście wszystkie te elementy rozgrywki są ulepszone w oparciu o ich gatunek, aby uzyskać jak najefektywniejszy efekt końcowy. Sprawdź listę 10 najlepszych gier typu „wskaż i kliknij” wybranych z ogromnego morza innych tytułów!

Sekret Wyspy Małp

Zacznijmy od klasyki, która położyła podwaliny pod przyszłe gry przygodowe. Opracowana przez Lucasfilm Games gra oferuje godziny zabawnych obelg i zabawnych przygód, gdy wskazujesz i klikasz wesołą historię. Młody człowiek imieniem Guybrush Threepwood deklaruje, że pragnie zostać zawodowym wampirem i wyrusza na fikcyjną wyspę Mêlée, gdzie zaczynają się wszystkie żarty i przygody. Poszukiwanie skarbów, kradzież i walka na miecze są gwarantowane w The Secret of Monkey Island. Zabawne założenie nie jest jedynym powodem, dla którego ta gra jest jedną z kultowych gier typu „wskaż i kliknij” wszechczasów – to kreatywność werbalnej walki na miecze z obelgami.

Najdłuższa podróż

Gdyby połączyć fantasy z grami typu „wskaż i kliknij”, rezultatem byłaby olśniewająca Najdłuższa podróż. W tej grze gracze mogą przemierzać dwa różne światy, które ucieleśniają dwoistą naturę istnienia: niezaprzeczalnie surową rzeczywistość i świat snów, królestwo arkadyjskie. Grafika, jak na grę przygodową typu „wskaż i kliknij”, jest naprawdę świetna, a fabuła wydaje się obiecująca. Celem gracza jest przywrócenie równowagi między dwoma światami, a cała narracja obiecuje solidną 50-godzinną rozgrywkę, która zapewni rozrywkę i zniewolenie magią. Kiedy mówimy o dwóch różnych światach w The Longest Journey, nie mamy na myśli tylko abstrakcyjnych lokacji. Te światy kryją 150 różnych miejsc, które możesz odkrywać i podziwiać podczas swojej szlachetnej wyprawy.

Thimbleweed Park

Firma Terrible Toybox przeniosła gry typu „wskaż i kliknij” na inny poziom dzięki Thimbleweed Park. Ta tajemnica neo-noir, której akcja toczy się w 1987 roku, przedstawia kolorowy, pikselowy świat przypominający lata 80-te. Toalety działające na rurach próżniowych, spalona fabryka poduszek, opuszczony cyrk i oczywiście co to za historia noir bez opuszczonego domu i leżącego trupa. Ta dziwna noc wita pięciu nieznajomych, którzy są połączeni bez ich wiedzy: agenta Raya, agenta Reyesa, Franklina, brzęczącego klauna i Delores. Zagadki, dziwaczne przygody, klimatyczny świat, intrygująca historia rozwijająca się z każdym krokiem… Wydaje się, że Thimbleweed Park reprezentuje najlepsze gry typu „wskaż i kliknij”, jakie mogą zaoferować.

Wczorajszy dzień

Uwielbiamy tajemnice, więc oczywiście naszą kolejną rekomendacją dla miłośników gier typu „wskaż i kliknij” jest gra „Yesterday”, stworzona przez hiszpański zespół Pendulo Studios. Historia opowiada o młodzieńcu o imieniu John Yesterday, którego pamięć została wymazana i szuka odpowiedzi na pytanie, kim jest i co się stało… Gra o jakości filmu animowanego przedstawia klimatyczny świat Nowego Jorku, w którym dzieją się zagadkowe rzeczy. Bezdomni znikają, a coraz więcej osób znajduje na dłoniach bliznę w kształcie litery Y. Zbieg okoliczności? Mało prawdopodobny. Weź udział w przygodzie życia, aby odkryć, co kryje się za zasłoną tajemnicy i znaleźć sprawcę zniknięć!

Samorost 3

Jeśli mówimy o najlepszych grach point-and-click, to musimy polecić Samorost 3, dostarczonego przez Amanita Design. Tytuł jest kontynuacją Samorostu i Samorost 2, a tym razem przenosi graczy do kosmosu, gdzie przeżywają przygody z kosmicznym gnomem. Gnom jest trochę gnomem, jeśli chodzi o jego pochodzenie, więc używając magicznych zdolności, przemierzasz różne miejsca w kosmosie, aby odkryć tajemnicę. Po drodze napotkasz zagadki, napotkasz dziesiątki dziwnie wyglądających stworzeń, odkryjesz tętniące życiem lokacje, a przede wszystkim będziesz podziwiać piękną sztukę i spokojną ścieżkę dźwiękową. Obiecujemy, że po tej grze poczujesz się wypoczęty i gotowy na pełne akcji przygody.

Chodzące trupy

Masz ochotę zmierzyć się z hordami nieumarłych i apokalipsą? Telltale Games tchnęło w nie życie nagradzane komiksy autorstwa Roberta Kirkmana i zaprasza graczy do wzięcia udziału w chorobliwej narracji The Walking Dead i bycia świadkiem upadku naszej cywilizacji z perspektywy psychologicznej. Seria The Walking Dead to prawdopodobnie najlepsze gry typu „wskaż i kliknij” w gatunku horrorów, historia rozciąga się na kilka tytułów i śledzi skazanego przestępcę Lee Everetta, który znajduje zbawienie w osieroconej dziewczynie o imieniu Clementine. Gry The Walking Dead wykorzystują mechanikę RPG, co oznacza, że ​​każda akcja i decyzja determinuje bieg historii w tym apokaliptycznym szaleństwie.

Wolny od wołów

Wejdź do tętniącego życiem świata Oxenfree i klikaj, usuwaj nadprzyrodzone stworzenia z niesamowitej nocy. Night School Studios wzbogaciło wybór najlepszych gier typu „wskaż i kliknij” o Oxenfree, thriller o grupie psotnych nastolatków, którzy przypadkowo otwierają upiorną szczelinę. Tu zaczyna się zabawa… Akcja rozgrywa się na Wyspie Edwards, której przeszłość i miejsca musisz odkryć, aby pokonać złowrogie istoty czające się w cieniu, czekające na jeden zły krok. Podobnie jak w grach z serii Walking Dead, Oxenfree zapewnia graczom swobodę kształtowania historii głównego bohatera Alexa i Wyspy Edwardsa. Łamigłówki, niebezpieczeństwa i niezapomniane wrażenia są gwarantowane!

Złamany miecz: wersja reżyserska

Lista gier przygodowych typu „wskaż i kliknij” jest imponująca, ale jednym z najbardziej kultowych tytułów, który jest jednocześnie zagadką detektywistyczną, jest Broken Sword: Director’s Cut. Tytuł Revolution Software stał się ponadczasowym klasykiem, który definiuje gry typu „wskaż i kliknij” oraz ich najważniejsze elementy. Prosta mechanika i intrygująca, złowroga fabuła: czego chcieć więcej? Narracja obraca się wokół George’a Stobbarta, który natychmiast zostaje wciągnięty w intrygujący łańcuch wydarzeń w Paryżu. Romantyczny, prawda? Chyba, że ​​jest złowrogi jak diabli. Och, mówiąc o złowrogim, czy wspominaliśmy, że musisz ocalić świat przed złym planem templariuszy dominacji nad światem?

Botanika

Odejdźmy od pełnych akcji tajemnic i horrorów, aby porozmawiać o kilku uroczych grach przygodowych typu „wskaż i kliknij”. Jeden z nich – chwalona Botanicula dostarczona przez studio Amanita Design. Głównym celem gry jest eksploracja w celu relaksu na najwyższym poziomie. Dołączasz do wyprawy pięciu maleńkich drzewiastych stworzeń i odkrywasz dynamiczny świat pełen unikalnych lokacji narysowanych w olśniewających stylach. Ponieważ jest to gra o eksploracji i eksperymentowaniu, duży nacisk kładzie się na partyturę muzyczną i efekty dźwiękowe, wraz ze szczegółową grafiką i synergią między nimi. Eksploruj gigantyczne drzewo pełne życia, dziwnie wyglądających stworzeń, pięknie zaprojektowanych środowisk i małych przygód.

Technobabilon

Gry science-fiction typu „wskaż i kliknij”. Brzmi nowatorsko? Chociaż niewiele gier science fiction należy do gatunku „wskaż i kliknij”, z przyjemnością polecamy jeden z najlepszych przykładów: grę Technobabylon. Stworzona przez zdolne studio Technocrat gra przenosi graczy do świata w roku 2087. Trance, uzależniający narkotyk, tyrańska policja CEL i wszechobecna sztuczna inteligencja, która zagraża wszystkiemu, co ludzkie. Możesz kontrolować trzy różne postacie: Charlie Regis, Letha Sesame i Max Lao, którzy nurkują w głąb dystopijnego reżimu ustanowionego w olśniewającym neonowym cyberpunkowym mieście. Uwaga spoiler: będziesz świadkiem jednych z najlepszych aktorów głosowych wśród najlepszych gier typu „wskaż i kliknij”.