Windows 10 lub 11 – Który z nich jest dla Ciebie lepszy?

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Kinguins w sprzedaży gier i oprogramowania w produktach związanych z systemem Windows, przedstawiamy kilka porównań między Windows 10 a Windows 11, które pomogą Ci zdecydować, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

Minęło ponad osiem miesięcy, odkąd firma Microsoft wydała nowy system operacyjny Windows 11, przeprojektowany i ulepszony po najpopularniejszym oprogramowaniu Windows 10. System Windows 11 wprowadza wiele nowych opcji projektowych do interfejsu użytkownika, a także wiele dodatków zaprojektowanych w celu zwiększenia produktywności i poczuj. Ponieważ nowa aktualizacja Windows 11 22H2 ma zostać wydana jesienią tego roku, nie ma lepszego czasu na porównanie obu programów, aby zobaczyć, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli chcesz kupić tani klucz Windows 10 Kinguin prowadzi ogromny sprzedaż oprogramowania na wszystkich produktach związanych z Windows, w tym Windows 10, 11 i MS Office. Aby pomóc Ci zdecydować, który system operacyjny jest dla Ciebie najlepszy, poniżej wymieniliśmy kilka kluczowych porównań.

Zmiany wizualne

Pierwszą rzeczą, jaką zauważysz w systemie Windows 11, jest to, że wygląda znacznie inaczej niż starszy system Windows 10. Chociaż większość kluczowych różnic dotyczy zmian w samym oprogramowaniu, system Windows 11 otrzymał bardziej nowoczesny interfejs; dzięki wprowadzeniu centralnego paska zadań (który można wyrównać do lewej strony, jak w bardziej tradycyjnych wersjach systemu Windows), zakrzywionych narożnikach okien i bardziej uproszczonemu projektowi na całej planszy.

Stabilność

Windows 10 jest nieco bardziej stabilny niż Windows 11 dzięki wieloletnim aktualizacjom i łatkom, które firma Microsoft wydała. Większość błędów w systemie Windows 11 jest niewielka i są stale rozwiązywane przez comiesięczne aktualizacje łatek wydawanych przez Microsoft. Ta stabilność dotyczy również oprogramowania zewnętrznego; czasami występują problemy ze zgodnością z głównymi wydaniami systemu Windows (te same problemy występowały, gdy system Windows 10 został wydany w 2015 r.), czego można się spodziewać w przypadku zupełnie nowego systemu operacyjnego. Spodziewamy się, że kompatybilność i stabilność oprogramowania Windows 11 ulegną z czasem poprawie, jednak od tej pory Windows 10 wygrywa ten.

Kompatybilność (sprzęt)

System Windows 11 ma bardziej rygorystyczne wymagania sprzętowe dotyczące instalacji w porównaniu z systemem Windows 10. Obejmują one włączenie modułu TPM v2.0 na urządzeniu oraz posiadanie co najmniej procesora Intel 8. generacji lub procesora AMD Zen 2 obsługującego opcję bezpiecznego rozruchu. Większość urządzeń dostępnych obecnie na rynku zazwyczaj ma te funkcje, ale jeśli chcesz zaktualizować stary laptop lub komputer typu tower, może być konieczne sprawdzenie, czy posiadany sprzęt obsługuje system Windows 11.

Wielozadaniowość

System Windows 11 znacznie ułatwił zarządzanie kartami i aplikacjami dzięki nowo zaprojektowanej funkcji wielozadaniowości, która obejmuje lepszą obsługę konfiguracji z wieloma monitorami. System Windows zapamięta lokalizację twoich aplikacji na tym zewnętrznym ekranie i zapisze je w tym stanie, jeśli chcesz się z nim rozłączyć. Dostępny jest również nowo ulepszony widok zadań, który umożliwia użytkownikowi zapisywanie różnych wersji ich wirtualnych pulpitów.

Tryb tabletu

W systemie Windows 10 tryb tabletu po prostu uczynił komputer kompatybilnym z urządzeniami z ekranem dotykowym, ale nie zmienił interfejsu użytkownika na bardziej przyjazny dla ekranów dotykowych. W systemie Windows 11, gdy jest włączony, tryb tabletu dostosowuje interfejs użytkownika, aby był bardziej odpowiedni dla ekranu dotykowego; w podobny sposób jak tradycyjne tablety, takie jak iPad. Tryb tabletu umożliwia teraz również używanie gestów na ekranie dotykowym do otwierania i zamykania aktywnych okien, a także umożliwia użytkownikom przełączanie się między wirtualnymi pulpitami.

Bezpieczeństwo

Jak wcześniej podkreślono, Windows 11 nalega, aby użytkownicy mieli włączony TPM 2.0 i procesor obsługujący bezpieczny rozruch. Zwiększają one bezpieczeństwo Twojego urządzenia, a dzięki dążeniu do bezpieczeństwa bez haseł system Windows 11 robi krok w kierunku bezpieczeństwa, który staje się czynnikiem bardziej pasywnym, zamiast konieczności wpisywania haseł lub kodów PIN.

Hazard

Patrząc na wydajność gier, obie wersje systemu Windows są podobne; Windows 10 działa nieco lepiej na platformach do gier o niższej specyfikacji, podczas gdy Windows 11 może wycisnąć kilka klatek na sekundę więcej na komputerze o wyższej specyfikacji. Jednak różnica między nimi jest minimalna, a wbudowany tryb gry systemu Windows ma takie same możliwości niezależnie od wersji systemu operacyjnego. Jednak system Windows 11 może zrobić krok naprzód w przyszłości i stać się lepszym systemem operacyjnym do gier w porównaniu do systemu Windows 10. Wynika to z nowego interfejsu API znanego jako DirectStorage, w którym czas ładowania zostanie drastycznie skrócony, ponieważ przesunie dekompresję danych z procesora do GPU. Jednak wykorzystanie tego interfejsu API zajmie programistom trochę czasu, więc nie przyniesie to większych korzyści do najbliższej przyszłości.

System Windows 10 będzie nadal obsługiwany do 2025 r., co da systemowi Windows 11 mnóstwo czasu na dalsze aktualizacje i ulepszenia. To od użytkownika zależy, który preferuje; oba systemy operacyjne mają dla nich wyjątkowe korzyści. Uaktualnienie z systemu Windows 10 do systemu Windows 11 jest w 100% bezpłatne, a firma Microsoft nie ogłosiła daty zakończenia tej aktualizacji.

Jeśli chcesz kupić klucze aktywacyjne do nowych urządzeń, Kinguin jest jednym z najbardziej znanych światowych rynków oprogramowania, gdzie 98% zakupów systemu Windows na Kinguin jest dokonywanych przez klientów odwiedzających witrynę specjalnie w celu zakupu kluczy systemu Windows. Obecnie istnieje Konkurs oprogramowania zasilany przez NextKeys.io dostępny do 26 czerwca 2022 r., gdzie można kupić klucze Windows po niskich cenach, a także szansę na wygranie klucza Windows 10 Home lub Professional.

Menu