Gracze znowu to zrobili! Jeśli nie słyszałeś, w zeszły weekend francuska społeczność graczy była gospodarzem dorocznego Z Eventu – specjalnego projektu charytatywnego mającego na celu zebranie funduszy dla potrzebujących. W tym roku Z Event udało się zgromadzić rekordową liczbę darowizn – podczas 3-dniowej imprezy streamerzy z Francji zebrali dla Amnesty International ponad 5,7 mln euro.

Dla tych, którzy nie słyszeli, Z Event to francuskojęzyczny projekt charytatywny stworzony przez Adriena Nougareta i Alexandre’a Dachary’ego (znanych odpowiednio pod pseudonimami ZeratoR i Dach), którego celem jest zgromadzenie francuskich streamerów w celu zbierania datków na cele charytatywne. Pierwsze wydarzenie miało miejsce w 2016 roku, jednak wtedy było znane jako Avengers Project.

Przez lata Z Event zbierał datki dla różnych organizacji charytatywnych. W 2016 roku gracze przekazali darowizny na rzecz fundacji Save the Children, w 2017 roku gracze przekazali darowizny na rzecz francuskiego Czerwonego Krzyża. W 2018 Z Event był pierwszym z serii, któremu udało się przekroczyć próg 1 miliona euro, a w 2019 pobił nawet rekord świata w charytatywnym streamie na Twitchu – wtedy gracze zebrali ponad 3,5 miliona euro dla Instytutu Pasteura.

Jednak ten weekend był kolejnym rekordem dla transmisji charytatywnych na Twitchu. Z Event postanowił zorganizować specjalny stream. Biorąc pod uwagę okoliczności związane z trwającą pandemią COVID-19, ta miała surowe zasady – było tylko 85 uczestników (streamerów i członków zespołu), a wydarzenie odbywało się zgodnie z surowymi przepisami w odosobnionym hotelu. Jednak mimo tego, że nie był on tak otwarty jak jego poprzednie odsłony, udało mu się zgromadzić 692 tys. Peak Viewers – o 30% więcej niż w zeszłym roku.

Wszyscy widzowie mogli przekazać pieniądze lub kupić specjalne koszulki, aby wesprzeć cel. Ostateczna zebrana kwota to 5,7 mln euro, które zostaną przekazane Amnesty International – organizacji pozarządowej zajmującej się prawami człowieka.

Oczywiście taki sukces został zauważony przez osoby niebędące graczami. Nawet prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził wdzięczność na Twitterze za tak niesamowity sukces:

Chcielibyśmy również podzielić się naszą wdzięcznością. To niesamowite, że takie inicjatywy każdego roku biją rekordy. Zawsze wiedzieliśmy, że gracze są niesamowici i możemy mieć tylko nadzieję, że ten trend się utrzyma. Świetna robota, chłopaki!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Zdarzeniu Z i jego przyczynie, koniecznie sprawdź ich oficjalna strona tutaj.